Magento Forum

[PnPjRom] Redirectare catre checkout/cart fara finalizarea comenzii dupa instalarea Persoana juridica+fizica

bodanbiv
Jr. Member

Total Posts:  6

Dupa ce am instalat extensia Persoana fizica si Persoana juridica, In urma apasarii butonului “Place Order” sunt redirectat catre index.php/checkout/cart/ comanda nu e finalizata si cosul ramane nemodificat. Finalizarea comenzilor merge fara probleme pana instalez extensia.
Avand in vedere ca extensia merge struna pt ceilalti forumisti, ce ar putea fi gresit in cazul meu? Mentionez ca am testat extensia pe o instalare fresh de Magento - in codul careia nu mi-am bagat eu degetelelele smile.

Config:
Magento ver 1.3.2.4, + fisierele de traduceri de la http://www.magentocommerce.com/extension/824/romanian-romania-language-pack .
Am ca default theme - “default theme” si am instalat sample data
Folosesc Firefox + Firebug pe Ubuntu 9.10 pe 64bits.

Structura mea de directoare:
app/design/frontend/default/MyTheme/template/checkout
* billing.phtml
* onepage.phtml
* shipping.phtml

/var/www/magento/skin/frontend/default/Mytheme/js
* opcheckout.js patch-uit cu linia de cod descrisa pe forum pt versiunea 0.1.3 a extensiei.

Update: Anterior comanda save data in JS browser Review.save() ajungea pana in Mage_Checkout_OnepageController -> saveOrderAction(), intalnea o eroare si browserul afisa un alert("undefined"); N-am reusit sa depistez inca pozitia exacta a erorii in PHP, mai testez sa vad daca se reproduce eroarea.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

de obicei redirectarea catre cart se face cand apare o eroare la unul din pasi.
Pentru mai multe detalii cauta in directorul ‘var/report/’.
In cazul in care site-ul este pe un server public (nu pe localhost) posteaza un link aici poate te pot ajuta cu mai multe detalii.

Magento Community
Magento Community

WEBPAL
Jr. Member

Total Posts:  18
Arad

Buna,

Si eu am aceeaşi problema după instalarea acestei extensii toți clintii care aveau deja cont înainte sa instalez extensia, chiar daca introduc datele suplimentare care sunt nevoie sunt redirecționați la coșul de cumpărături după cea plasează comanda.

A găsit cineva o soluție, la aceasta problema.
Eu am in jur de 1000 de clienți deci am o problema cam mare pentru ca numai cei noi pot sa fac comanda.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Salut Bogdan.
Ai incercat ce am scris eu mai sus?
Din moment ce spui ca ai 1000 de clienti. inseamna ca site-ul e ‘live’. posteaza aici link-ul catre el, sa incerc si eu un checkout. Poate iti pot oferi mai multe detalii. Am avut si eu candva o problema de genul asta (nu era cauzata de o extensie ci de mine smile ). si am gasit problema in unul din fisierele din /var/report.

Magento Community
Magento Community

WEBPAL
Jr. Member

Arad

Salut

Magento ver. 1.3.2.1
Sunt redirecționați doar clienți care au contul făcut pe site înainte de a instala extensia, la cei lați funcționează daca un client nou vine si iși face cont funcționează. Dar la cei care aveau deja nu.
Am avut eu un cont de test făcut mai demult is am observat ca si pe mine mă redirecționează, după care am mers in detalii cont si am introdus datele ce lipseau după aceea am mai incercat o data si iară am fost redirecționat si am mai încercat o ultimă data si a funcționat.

Eu m-am gândit la o soluție dar nu știu cum sa o fac sa meargă sa le șterg adresele la toți cei care aveau cont înainte sa instalez si automat când intrau sa introducă din nou informațiile. dar nu știu ce comenzi mysql trebuie sa dau așa ca asta cade.
Iar sa sterg adresele eu manual al fiecare iara nu ma lasa in admin imi apare o pagina alba.

Cred ca o sa ii export pe toti dupa care ii sterg din admin si ii import la loc cu datele șterse nu știu altceva ce pot sa fac.
Mulțumesc de bunăvoința de a mă ajuta.

Magento Community
Magento Community

WEBPAL
Jr. Member

Arad

numele sitului www.bestautovest.ro
Iar in var/report am intrat dar nu stiu cum sa vad ce erori apar.
Ce am facut in schim ce nu am facut in 13. feb cand am instalat progamul este sa copiez cele doua foldere si cele 2 fisiere xml in tema mea.
Daca ai tu o idee mai buna ce as putea face ar fi perfect.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Salut,
Am incercat sa fac o comanda pe site-ul tau si am reusit (nr 100000648 ). te rog sa o anulezi.
Mi-am facut si cont si am reusit. Nu mi-a aparut nimic legat de ‘persoana fizica/juridica’. Sa inteleg ca e dezactivata extensia?.
Nu prea pot sa imi dau seama care e problema asa ‘in orb’.
Daca ai un cont de-al tau mai vechi (pentru care crezi ca se reproduce eroarea) trimite-mi in ‘private message’ user si parola sa incerc asa.
In legatura cu var/report....in el se gasesc fisiere cu nume formate doar din cifre. In ele se stocheaza eventualele erori.
Imi pare rau...dar mai mult de atat nu pot sa iti spun daca nu pot reproduce eroarea.

Magento Community
Magento Community

WEBPAL
Jr. Member

Arad

Ms oricum ca te-ai uitat am anulat comanda.

Magento Community
Magento Community

danielifrim7
Member

Total Posts:  63
Bucuresti

S-a shimbat modul de instalare de la 0.1.x la 0.2.x (nu se mai foloseste js/pfpjrom/opcheckout.js)
0.1.x -0.2.x au fost facute folosind Magento 1.3.2.4

Pentru intrebari, docs, etc in legatura cu extensia, postati aici:

http://www.magentocommerce.com/boards/viewforum/19238/

Have pun smile

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
    Back to top