Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Official Magento Romanian Translation (ro_RO)

cristache
Member

Total Posts:  72
Bucuresti - Romania

Din pacate tot “Conctactati-ne” a ramas :(
Imi poti spune in ce fisier sa modific?

Multumesc.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Total Posts:  25

O scapare. Am facut din nou un update la extensie.

Magento Community
Magento Community

cristache
Member

Bucuresti - Romania

Super, merci!

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Din admin nu poti. Tre sa modifici in fisierele .csv de limba. Le gasesti aici:  cale_site\app\locale\ro_RO\

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

de pe forumul extensiei.

Magento Community
Magento Community

msturz
Jr. Member

Total Posts:  4

O sa testez ultima traducere, multumesc mult celor care au pus munca in proiectul asta. Am o propunere: Cred ca ar trebui sa existe o traducere in care sa fie totul la persoana II-a plural: de ex. “CoÅŸul Dvs.” “ActualizaÅ£i” “IntroduceÅ£i” “FinalizaÅ£i”, pentru ca mi se pare ca de multe ori traducerea pare imperativa “Finalizeaza” “Actualizeaza”. Apoi mai sunt si inadvertente, ne adresam userului cu “Cosul meu” apoi scriem nu ai nimic in cos.

Am observat la Amazon de exemplu, care e clar tatic pe domeniul asta, ca la ei e Your account… your cart… si atunci si adresarea e mult mai consecventa. Adica cred ca si in romaneste ar fi mult mai ok ca toate adresarile sa se faca (cel putin intr-o versiune) la pluralul de politete, persoana a II-a. CoÅŸul Dvs, nu aveÅ£i produse în coÅŸ… actualizaÅ£i, finalizaÅ£i comanda… altfel pentru a fi consecventi ar trebui sa fie coÅŸul meu, finalizez comanda, actualizez, adaug în coÅŸ etc.

Spun de la inceput ca nu am testat inca aceasta noua traducere cu diacritice… dar as fi dispus ca plecand de la aceasta sa lucrez la cele discutate mai sus.

Marius

Magento Community
Magento Community

Raica Bogdan
Jr. Member

Total Posts:  2

Traducere pentru versiunea 1.2.1 este la download pe siteul principal ?
Daca da, va rog sa imi ziceti unde .

Raica Bogdan

Magento Community
Magento Community

cristache
Member

Bucuresti - Romania

Poti folosi extensia de aici

Magento Community
Magento Community

Jaheed
Jr. Member

Total Posts:  10

Multumiri pentru toti cei care au contribuit la adaptare.

Magento Community
Magento Community

kenkenken
Jr. Member

Total Posts:  1

Buna sunt nou aici ..stiu magento de ceva vreme dar abia aseara am implementat prima oara scriptul..e intr-adevar beton smile Am introdus si sample data si tot si vad ca merg relativ bine. Sunt niste mici bube la link-uri dar le rezolv smile

Problema cea mai mare o am cu traducerea: am instalat fisierele de .ro acolo unde trebuie dar nu se schimba nimic decat in admin pe ici pe colo.  Vad ca multi dintre voi au instalat deja asta si chiar cu succes dupa cum am vazut cateva site-uri chiar dragute pe acolo - vezi ineditgift parca.
Am incercat sa instalez si extensia respectiva de limba dar nu functioneaza deloc magento manager ala :((

Any ideas?

P.S. Ma poate ajuta contra cost sa ii fac niste modificari ? Respectiv: introducere campuri noi la sectiunea inregistrare useri (pt preluare date client), posibilitatea ca la fiecare produs sa fie adaugat un pdf cu manualul de utilizare etc. ?

Magento Community
Magento Community

cristache
Member

Bucuresti - Romania

Stie cineva in ce fisier .csv sunt traducerile pentru blocuri?
Ma refer in principal la cel pentru Recently Viewed Products care are o traducere de genul “Produse vizualitate recent”.

Multumesc, Cristi

Magento Community
Magento Community

Fane
Jr. Member

Bucharest, Romania

Remember everyone Eu sunt noul tip drăguÅ£ smile I said I’m the new cute guy of the my Countries forum.

Magento Community
Magento Community

eprocent
Jr. Member

Chicago

Salutare tuturor.  Sunt nou in comunitatea Magento si vreau sa invat pas cu pas. Pentru inceput fac teste pe domeniu si am luat in proba gazduire 30 de zile pe un server si vreau sa stiu si eu cum se procedeaza pentru a avea traducerea in limba romana pe site. Am descarcat pe calculator traducerea arhivata, am dezarhivat-o si acum nu stiu unde trebuie uploadata prin FTP. SI ce anume mai trebuie facut, setat, etc. Celor care imi pot da o mana de ajutor in aceste sens le multumesc anticipat. Mersi pentru raspuns.

Magento Community
Magento Community

supafly
Jr. Member

Total Posts:  2

Buna,

Felicitari pentru efortul depus in crearea acestui pachet. Vin si eu cu o dilema la care sper sa ma ajutati:

Nu imi functioneaza magento connect pe motiv de “security reason” am nu stiu ce popen dezactivat de provider si nu il va activa prea curand. asadar, exista vre-o metoda sa instalez pachetul de romana ocolind magento connect? de unde downloadez fisierele si cum fac?

Multumesc

i’m not able to install Romanian language pack thru Magento Connect because my providere will not activate popen function required to use MC. So, there is a way to install this pack not using MC? Where I can get the files and how to do it?

Thanks!

Magento Community
Magento Community

Ciobi
Jr. Member

Total Posts:  10

Felicitari de pachet.

Am o singura problema, si nu reusesc sa-i dau de cap.
Mesajul “This is a required field” pentru formulare nu e tradus. Daca activez traducerea inline atunci il traduce, dar cand e dezactivata ... nu.

Aveti cumva idei?

Multumesc

Image Attachments
req.pngreq1.png

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top