Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Official Magento Romanian Translation (ro_RO)

lexad
Jr. Member

Total Posts:  4

si ceva free template for magneto se gaseste. .?

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Total Posts:  25

Saptamana viitoare o sa terminam traducerea completa pt. magento ver 1.2.0.2 O sa o punem la download ca extensie.

Magento Community
Magento Community

mushudog
Jr. Member

Total Posts:  2

Minunat! O asteptam!

Magento Community
Magento Community

AngelescuO
Jr. Member

Total Posts:  1

Buna ziua

Cand va fi gata traducerea in romana vor aparea toate meniurile in romaneste sau doar cele de la frontend ?

Multumesc !

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Absolot tot. Desi unele expresii vor suna aiurea in romana.

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Traducerea completa a fost uploadata ca extensie. In momentul cand o sa fie aprobata ar trebui sa fie afisata in sectiunea de extensii.

Pentru cine vrea sa ajute am atasat o arhiva cu fisierele in format .po pt. PoEdit. Il gasiti aici: http://www.poedit.net/ daca deja nu il aveti instalat. E necesar sa folositi poeditul pt. a se pastra diacriticile in format utf-8 si a nu avea probleme ultrioare cu ele.

Editati fisierele cu poedit-ul si adaugati comentarii va rog la modificarile care le faceti ca sa vad ce s-a schimbat. In momentul in care ati reusit sa treceti in revista toate traducerea si ati facut modificarile care le credeti de cuvinta atasati o arhiva cu ele, urmand sa le adaug la extensie in momentul in care uploadez o noua versiune.

Po-urile nu contin si fisierele de limba pt. emailuri care sunt in format html ( app\locale\ro_RO\template\email\ ) ci nu csv. Oricum sunt foarte mici, dar daca aveti modificari la ele dupa ce luati extensia puteti sa le postati aici ca sa modificam si acolo.  :-)

File Attachments
translate.zip  (File Size: 123KB - Downloads: 708)

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Extensia poate fi gasita aici: Romanian language pack

Pe baza obseravtiilor voastre o sa incerc saptamna asta sa fac alta extensie mult mai bine pusa la punct. MI -e greu sa caut in zece mii de topicuri. O sa va rog sa postati observatiile, comentariile ... etc. pe forumul oficial al extnsiei

Magento Community
Magento Community

Pr30
Jr. Member

Total Posts:  1

Salut am si eu o intrebare...nu am inteles ce pot face cu aceasta extensie...cum pun traducerea in magento...si ce trebuie sa fac cu aceasta extensie?
Eu am magento 12.0.3...merge aceastra traducere pt versiunea mea?

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

DA. Merge. Aceasta extensie merge pt. magento > 12.0.3.

Magento Community
Magento Community

cristache
Member

Total Posts:  72
Bucuresti - Romania

Salut Dragos.
Felicitari pentru munca depusa! Ai ajutat multa lume.
Rugaminte: am gasit o eroare de scriere la “Contactati-ne” ... este scris “Conctactati-ne”. Cum pot modifica? In ce fisier trebuie sa ma uit?

Multumesc,
Cristi

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

O sa fac un update azi la extensie ca sa mearga traducerea si pe 1.2.1 si o sa fie si greseala rectificata.

Magento Community
Magento Community

cristache
Member

Total Posts:  72
Bucuresti - Romania

Super, multzam smile

Magento Community
Magento Community

constantin74
Jr. Member

Total Posts:  17
Bucharest - Romania

Salut !

Am si eu o mica - mare problema pt ca am tot cautat pe internet dar tot nu am inteles cum functioneaza programul poedit si va rog sa ma lamuriti si pe mine ca simt ca imi crapa capul de nervi si de cat am cautat pe net fara sa reusesc sa inteleg programul poedit

1 As dori sa imi spui si mie cum se importa fisiere de tipul .csv sau.php in poedit sa fac un catalog de traducere pt o alta traducere la un alt tip de cms si apoi cum se exporata inapoi in formatul nativ original ca nu am inteles deloc cum functioneaqza programul.

2 In momentul cand apre o noua versiune magento cum se actualizeaza noile fisiere pt a identifcica programul automat linile care sunt netraduse(am inteles ca are aceasta functie programul poedit) cea ce ar fi parfum pt a traduce noile versiuni de magento si alte cms-uri

3 Cum se creeaza fisierele catalog .pot sau ce sunt fisierele astea mai clar.

Multumesc anticipat plus feliicitari si respect pt echipa de traducatori !

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Luni sau marti.

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member