Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Page 9 of 9
Official Magento Romanian Translation (ro_RO)

Lucrian
Member

Total Posts:  43
Galaţi, România, Europa, Terra, Calea Laptelui

Salutare!

În primul rând vreau să-i felicit pe cei care au creat traduceri mai noi pentru Magento. Se vede interesul pentru a avea şi limba română în lista ţărilor care au traducerea realizată.

În urmă cu mai mult timp eu am creat o traducere (de la 0) pentru o versiune, acum sunt alte versiuni mai noi, de la voi.

M-am uitat puţin pe schimbările care vor fi în versiunea Magento 1.8 şi îmi dau seama că vor fi o mulţime de linii de tradus acolo şi iar va trebui ca cineva să o ia de la capăt şi tot aşa.

ÃŽnsă pentru a termina cu această “chinuială”, de a face traduceri noi la fiecare versiune apărută, vă propun să realizăm traducerea oficială.
Am testat astăzi să văd dacă se poate face ceva acolo şi am văzut că funcţionează.
Azi am tradus 0,22% (de la 53,77% la 54.09%). Am descărcat “pachetul” ÅŸi am văzut că se descarcă actualizat.

Ceea ce vreau să vă propun este să creăm împreună această traducere, folosind nişte reguli, pe care le stabilim tot împreună.
As vrea ca fiecare dintre voi să se implice. Să intre pe pagina http://www.magentocommerce.com/translations/list/21 şi să înceapă să traducă.
Dacă alegeÅ£i “String List” veÅ£i avea posibilitatea să alegeÅ£i “Show untranslated only”. FaceÅ£i sugestii, iar dacă există sugestii cu exact cum a-Å£i traduce voi, VOTAÅ¢I. Dacă aveÅ£i o altă sugestie (cât de mică ar fi schimbarea), postaÅ£i ideea voastră.

Dacă voi vă luaţi angajamentul să contribuiţi la traducere, îmi iau şi eu angajamentul să intru şi să aprob ceea ce voi aţi tradus, iar dacă nu intru, trimiteţi-mi un mesaj şi atenţionaţi-mă că nu am mai intrat să aprob.
Dacă lucrăm împreună vom avea şi noi traducerea 100% realizată.

Ca şi reguli, vă proun ca în primul rând traducerea să conţină DIACRITICE. Ulterior putem solicita la Magento şi o versiune fără diacritice prin dublarea celei existente şi înlocuirea diacriticelor cu literele normale.
Vă propun să începem cu modulul Mage_Install. Traduceţi cu diacritice, votaţi dacă sunteţi de acord şi românii vor avea prima lor traducere oficială completă.

Toate cele bune,
Lucian

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

felicianoper86
Jr. Member

Total Posts:  2

Busca un ben diseño web pero sólo para Bogotá diseño web Bogota

Magento Community
Magento Community

dan_iura
Jr. Member

Total Posts:  3

Va multumesc SxN si krystys!

Magento Community
Magento Community

basante
Jr. Member

Total Posts:  8

Buna ziua,

Nu reusesc sa traduc “Orders and Returns” , nu gasesc care e fisierul .csv cu expresia.
Daca aveti timp sa ma ajutati, va multumesc.

Mihai

Magento Community
Magento Community

gmsj
Jr. Member

Total Posts:  1
Romania

A reusit cineva sa traduca in totalitate...?

Magento Community
Magento Community

SxN_
Jr. Member

Bucharest

Salut,

Super idee și subscriu la ea. Eu îmi iau angajamentul (în limita timpului) să intru cel puțin odată pe zi și să adaug traducerile pe care le-am făcut eu.

Sper ca așa să avem o traducere oficială wink

Toate cele bune,

Lucrian - 02 September 2013 06:47 AM

Salutare!

În primul rând vreau să-i felicit pe cei care au creat traduceri mai noi pentru Magento. Se vede interesul pentru a avea şi limba română în lista ţărilor care au traducerea realizată.

În urmă cu mai mult timp eu am creat o traducere (de la 0) pentru o versiune, acum sunt alte versiuni mai noi, de la voi.

M-am uitat puţin pe schimbările care vor fi în versiunea Magento 1.8 şi îmi dau seama că vor fi o mulţime de linii de tradus acolo şi iar va trebui ca cineva să o ia de la capăt şi tot aşa.

ÃŽnsă pentru a termina cu această “chinuială”, de a face traduceri noi la fiecare versiune apărută, vă propun să realizăm traducerea oficială.
Am testat astăzi să văd dacă se poate face ceva acolo şi am văzut că funcţionează.
Azi am tradus 0,22% (de la 53,77% la 54.09%). Am descărcat “pachetul” ÅŸi am văzut că se descarcă actualizat.

Ceea ce vreau să vă propun este să creăm împreună această traducere, folosind nişte reguli, pe care le stabilim tot împreună.
As vrea ca fiecare dintre voi să se implice. Să intre pe pagina http://www.magentocommerce.com/translations/list/21 şi să înceapă să traducă.
Dacă alegeÅ£i “String List” veÅ£i avea posibilitatea să alegeÅ£i “Show untranslated only”. FaceÅ£i sugestii, iar dacă există sugestii cu exact cum a-Å£i traduce voi, VOTAÅ¢I. Dacă aveÅ£i o altă sugestie (cât de mică ar fi schimbarea), postaÅ£i ideea voastră.

Dacă voi vă luaţi angajamentul să contribuiţi la traducere, îmi iau şi eu angajamentul să intru şi să aprob ceea ce voi aţi tradus, iar dacă nu intru, trimiteţi-mi un mesaj şi atenţionaţi-mă că nu am mai intrat să aprob.
Dacă lucrăm împreună vom avea şi noi traducerea 100% realizată.

Ca şi reguli, vă proun ca în primul rând traducerea să conţină DIACRITICE. Ulterior putem solicita la Magento şi o versiune fără diacritice prin dublarea celei existente şi înlocuirea diacriticelor cu literele normale.
Vă propun să începem cu modulul Mage_Install. Traduceţi cu diacritice, votaţi dacă sunteţi de acord şi românii vor avea prima lor traducere oficială completă.

Toate cele bune,
Lucian

Magento Community
Magento Community

SxN_
Jr. Member

Bucharest

Ok am mai adaugat înca 2,1% (acum este la 55.30%) la traducerea oficială
http://www.magentocommerce.com/translations/21/ro_RO

Am lucrat la Mage_Install
Intrați votati, dați-vă cu parerea etc. Cu cât ne dăm mai mulți cu părerea cu atât mai bine. Altfel să nu se plangă cineva, ulterior, că nu îi place cum a fost tradus și adaptat Magento.

Magento Community
Magento Community

razvanaldo
Jr. Member

Total Posts:  5

Salut,

Foarte buna ideea de a avea o traducere oficiala.

Am vazut ca fisierul Mage_Customer.csv contine duplicate. De exemplu:

linia 199: “New Customers","Client nou”
linia 415: “New Customers","New Customers”

Trebuie rezolvata aceasta problema.

Am observat ca traducerile nu contin diacritice, nu ar trebui sa contina?

Pot ajuta si eu la traduceri.

Magento Community
Magento Community

Alastor
Jr. Member

Total Posts:  6

Salut,
Traducerea oficiala pentru 1.8 e blocata la 56.00%, sunt o gramada de sugestii dar nu le aproba nimeni.
Rog administratorii traducerii sa le aprobe.
Multumesc!

Magento Community
Magento Community

sebip
Jr. Member

Total Posts:  13
Romania

Salut. Are cineva un language pack cu limba Romana? Vad ca download-urile de pe forum nu mai merg.
Multumesc.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 9 of 9