Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Adaugare atribute noi imaginilor

Daniel Stancu
Jr. Member

Total Posts:  3

Buna seara si bine v-am gasit ...
Am dat peste un client mai pretentios si iaca nu ma pot descurca prin intregul sistem de aceea apelez la voi.
Am nevoie sa adaug o noua coloana de attribut pentru lista de imagini ale unui produs, cum sunt checkbox-urile pentru coloana “Exclude” sau “Remove” ... Imi trebuie un nou atribut acolo, ca pe front-end sa listez intr-o anumita zona numai pozele cu acel atribut setat.

In speranta ca m-am facut inteles va multumesc anticipat.

Toate bune.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

danielifrim7
Member

Total Posts:  63
Bucuresti

Salut,

Am o solutie quick smile
Desi nu e Magento style,
ai putea sa faci o conventie si sa pui un string identificator in label la produs la fiecare imagine dorita. Ca sa para mai automat poti sa harcodezi si un mic js care la click pe un checkbox dummy sa faca autocomplete in label smile
In template ar trebui faci un check dupa stringul ala si extragi imaginile care iti trebuiesc.
Cate variante de indentificatori in label, tot atatea seturi de imagini.
Nu e chiar optima solutia dar eu zic ca ar fi la indemana.

Altfel, stiu ca poti sa faci un atribut de tip media image, ca exemplu ar fi `thumbnail`. Pana la urma o sa iti apara alt radio la imaginile produsului, deci ai putea sa extragi dupa atributul ala numai o singura imagine.

Ar putea fi implementata o customizare ca sa apara inca un checkbox dar o sa iti ia ceva timp. In sensul asta vezi cum arata atributul pentru `attribute_code`=’x;clude%’ in tabela `eav_attributes`, si nu numai.

Altfel ai putea sa incerci sa mai declari un atribut de tip gallery si sa incerci sa duplici codul care se refera la asta. Eu am incercat sa declar inca un atribut de tip gallery si vad ca apar bug-uri.
O fi si din cauza ca `gallery` e atribut de tip sistem si are cod in spate…

Spor in continuare!

Magento Community
Magento Community

Daniel Stancu
Jr. Member

Multam de raspuns, incerc sa sap in continuare ... te tin la curent.
PS: Spune-mi o chestie, ce cod trebuie sa duplic pentru atributul de tip gallery nou creat?

Toate bune.

Magento Community
Magento Community

Daniel Stancu
Jr. Member

Salutare ... din nou eu :D
Am reusit sa adaug acel nou field in db, in template-ul de galerie imagini si in js-ul pentru galerie, insa unde mama naibii se face update la aceste fielduri?
Ca nu mi-l seteaza in baza de date.

Toate bune.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top