Magento Forum

Cum setez metodele de plata

reeves84
Jr. Member

Total Posts:  3

Salut !
Am nevoie sa dau drumu la un magazin online cat mai repede posibil. Ca si metoda de plata vreau sa fie doar Plata Ramburs (la livrarea coletului). Pe site vreau ca omul doar sa plaseze comanda si apoi sa fie contact telefonic pentru confirmare. M-am tot uitat la Payment Methods in admin da nu imi dau seama ce setari trebuie sa fac. Ma poate ajuta cineva cu niste link-uri, doc-uri, tutoriale ceva de unde sa pot intelege mai bine cum se fac setarile?

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

danielifrim7
Member

Total Posts:  63
Bucuresti

Salut,

Instaleaza extensia asta http://www.magentocommerce.com/extension/454/cash-on-delivery/
E ceea ce iti trebuie. E folosita destul de mult la noi, o declar oficiala pentru noi din Ro smile
Mai are unele bug-uri minore dar se poate trece peste usor. Cel mai probabil nu le vei observa la prima instalare.
In sensul asta fa o comanda de test si daca ti se pare perfect atunci e ok smile

Iti recomand deasemeni sa pui preturile in admin cu tot cu TVA si sa nu folosesti prea mult “Shopping Cart Price Rules”.

Magento Community
Magento Community

tudoroiuj
Jr. Member

Total Posts:  2

danielifrim7 - 24 November 2009 03:59 AM

Salut,

Instaleaza extensia asta http://www.magentocommerce.com/extension/454/cash-on-delivery/
E ceea ce iti trebuie. E folosita destul de mult la noi, o declar oficiala pentru noi din Ro smile
Mai are unele bug-uri minore dar se poate trece peste usor. Cel mai probabil nu le vei observa la prima instalare.
In sensul asta fa o comanda de test si daca ti se pare perfect atunci e ok smile

Iti recomand deasemeni sa pui preturile in admin cu tot cu TVA si sa nu folosesti prea mult “Shopping Cart Price Rules”.

Pentru magento 1.6 am urmatoarea eroare:
Fatal error: Call to a member function toOptionArray() on a non-object in /home/babyxadv/public_html/eminut.ro/includes/src/Mage_Adminhtml_Block_System_Config_Form.php on line 421

stiti cum sa o rezolv?

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut Tudor
Prima varianta:
Cel mai probabil ori iti lipseste o clasa ori iti lipseste o linie intr-un fisier system.xml care arata cam asa.
<source_model>SOME TEXT HERE</source_model>
Esti sigur ca problema e de la extensia cache on delivery?

Alta varianta:
Din cate vad eu foloseti Magento cu compilarea activata. (Altfel eroarea ar fo fost in fisierul Mage/Adminhtml/Block/System/Config/Form.php)
E posibil ca extensia sa functioneze corect dar sa nu fie compilata. Recompileaza totul sau cel mai bine dezactiveaza compilarea.

Marius.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
    Back to top