Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Infromatii despre implementare procesor de card din Romania

4romeo
Jr. Member

Total Posts:  7

Buna ziua la toata lumea!
Azi am intrat pentru prima oara aici si sunt incantat de ce vad. Nu sunt un expert in implementare magazine cu plati online de aceea o sa va cer destul de des informatii si sprijin in ceea ce fac.

Am citit toate posturile voastre si inca nu sunt pe deplin lamurit. Se poate implementa epayment sau dotcommerce (astea stiu ca sunt cele doua din Romania)?.
Cu toate ca este open source , pentru a realiza un magazin trebuie bagati niste bani, timp, efort, rabdare si nu vreau sa le investesc degeaba.

Astept vesti de la voi si voi intra zilnic sa aflu noutati.

Mult succes la toti!
Catalin

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Total Posts:  93
Ashburn, VA

Buna Romeo,

Sint parte din forumul romanesc - toate lamuririle necesare se pot gasi acolo. Eu postez in fiecare zi.

Peter
http://www.asktp.com
http://commerce.asktp.com

Magento Community
Magento Community

4romeo
Jr. Member

Salut Peter si multumesc. O sa intru acolo sa postez si sa ma documentez.

Magento Community
Magento Community

Daniel Toma
Jr. Member

Total Posts:  13

Cu siguranta ePayment va veni cu un modul pentru Magento (cat mai curand, sper eu). Stiu ca pentru osCommerce au facut unul.

Magento Community
Magento Community

4romeo
Jr. Member

Salut si multumesc pentru informatie. Sper sa ai dreptate. Astept cu interes ce umreaza.

Magento Community
Magento Community

firewizard
Member

Total Posts:  43
Bucharest, Romania

Salutare tuturor!

Voiam doar sa anunt faptul ca am reusit sa pun la punct o prima versiune a modulului de plata prin ePayment (prin LiveUpdate). Nu este disponibil inca prin Magento Connect si probabil ca nici nu va fi o perioada de timp, pentru ca trebuie sa pun la punct un site si o metoda de plata - modulul va fi comercial. Pentru cei interesati de modul, decoamdata puteti sa imi trimiteti un mesaj pe privat.

De vazut, il puteti vedea pe www.laptopgear.ro

Magento Community
Magento Community

chiareu
Jr. Member

Total Posts:  11
Bucharest - Romania

firewizard - frumos site, e magazinul tau?

Magento Community
Magento Community

firewizard
Member

Total Posts:  43
Bucharest, Romania

multumesc chiareu - nu, nu este magazinul meu

Magento Community
Magento Community

bstdevelopment
Member

Total Posts:  48

prin firma mea dezvolt module de plata si pentru magento. 

In Romania aveti si alte posibilitati in afara de epayment (nu recomand din experienta dotcommerce - poate si-au revenit - nu comentez mai multe): transzila, euplatesc, si plationline.

Epayment ofera si servicii de IPN (notificari alte status-ului comenzii in timp real) astfel ca vei putea stii exact direct in magazin cand s-a facut capturarea fondurilor (dupa autorizarea initiala)

Cand doriti sa cumparati sau sa dezvoltati un nou modul de plata aveti grija la cateva aspecte:
1. securitate (de multe ori, mai ales la modulele de plata pe baza de redirect (cum e si epayment), validarea sursei datelor nu se face cum trebuie, iar un hacker poate foarte usor sa trimite anumite date care vor genera o comanda efectuata cu succes). Nu mai vorbesc de felul in care se scrie cod acum - din 10 site-uri la 5 gasesti ca sunt vulnerabile la sql injection.

2. configurarea datelor din admin - nu de multe ori poti sa ai surpriza ca programatorul a hard-codat datele de configurare in cod (ex de astfel de date: merchant id, chei md5, parole de access la API, tipuri de plata acceptate, tipuri de carti de credit acceptate, date privitoare la management-ul riscului)

3. modulul de plata trebuie sa suporte ideal in afara de AUTHORIZE (autorizarea cardului) si celelalte metode (99% din programatori/firme nu le implementeaza) daca sunt suportate de procesator si: VOID, CANCEL, CAPTURE, REFUND.  Sau macar sa implementeze un sistem de IPN (instant payment notification)

4. modulul sa fie usor integrabil - sa nu modifice fisiere core ale magazinului - spre ex la magento, oscommerce, zencart, creloaded, prestashop, xcart etc.., integrarea se face copy/paste

Magento Community
Magento Community

Daniel Toma
Jr. Member

bstdevelopment - 17 March 2009 05:12 AM

1. securitate (de multe ori, mai ales la modulele de plata pe baza de redirect (cum e si epayment), validarea sursei datelor nu se face cum trebuie, iar un hacker poate foarte usor sa trimite anumite date care vor genera o comanda efectuata cu succes).

Din fericire, te inseli. Datele trimise catre ePayment sunt insotite de o semnatura digitala (hash creat pe baza unei chei shared). In niciun caz nu poate cineva sa trimita o comanda falsa pentru ca nu va fi semnata si nu va fi acceptata de epayment.

Eu intre timp am facut un modul pentru conectare intre Magento si ePayment. Deocamdata nu are IPN dar functioneaza cu succes pe cateva magazine virtuale. O sa revin cu mai multe detalii. Cheia shared e tinuta in Magento criptat, deci ca sa o afle, cineva ar trebui sa sparga site-ul cu totul.

Magento Community
Magento Community

bstdevelopment
Member

Multumesc pentru raspuns. Ma bucur ca exista deja un modul pentru magento referitor la epayment.

dupa cum observi m-am exprimat asa: “de multe ori” - nu inseamna totdeauna. Poate nu m-am facut destul de explicit.

si nu era vorba de a trimite o comanda falsa la epayment, ci la magazinul insusi - de a pacali sistemul de validare al modulului de plata.

Spre exemplu redirectarea dupa o plata se face catre o pagina de succes. Aici nu stiu cum faci tu validarea datelor, dar multi se multumesc sa verifice suma totala, cateva date cum ar fi id comanda si cam atat.

Nu verifica spre ex. de unde primesc acele date (serverul epayment). Bineinteles in cazul de fata ai si posibilitatea de a reverifica hash-ul pentru a confirma ca intr-adevar comanda este autentica.

P.S. ati gasit inca vre-o configuratie anume pentru care magento se comporta din punct de vedere al vitezei mult mai bine?
Am incercat - sistemul cache, output in format gzip, tweak la parametrii innodb si tot nu mi se pare ca are o viteza acceptabila.

Magento Community
Magento Community

Daniel Toma
Jr. Member

Validarea se face in ambele sensuri: cand se trimite comanda catre ePayment pentru procesare si invers, cand se redirecteaza inapoi catre magento pentru finalizarea comenzii (pagina de succes). Nu exista posibilitatea sa modifice cineva comanda pe drum pentru ca tot timpul se verifica semnatura.

Cu cache-ul activat mie mi se pare ca merge suficient de bine. Uite un test: http://magento.ro/magento/ Se mai pot face cateva lucruri in plus, dar doar pe un server dedicat sau virtual: marirea cache-ului pentru MySQL, maparea directorului var/ in memorie, utilizarea unui cache pentru PHP (recomandat APC) Pe un server de share-hosting conteaza doar ca memoria alocata sa fie suficienta si serverul sa nu fie incarcat. Iar PHP-ul e preferabil sa fie compilat ca modul de apache (mod_php)

Magento Community
Magento Community

bstdevelopment
Member

Multumesc pentru sfaturi.

Magento se misca foarte bine acolo pe server, de curiozitate ce configuratie are server-ul?

Magento Community
Magento Community

Daniel Toma
Jr. Member

E un server de share-hosting (acum sunt gazduite in jur de 200 de site-uri pe el) dar destul de puternic (2x quad core, 8 GB RAM, HDD SAS 15K)

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top