Magento Forum

Page 1 of 2
probleme cu instalarea limbii romane pe ultima versiune de magento

Ovidiu
Jr. Member

Total Posts:  2

Buna,

ma ajuta careva sa instalez lb. romana pe ultima vers. de magento. am copiat directoarele in calea specificata de voi si tot nu imi vede limba, am setat si configurat magento-ul pt romania si nu merge.

astept ajutor. ms mult

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Cristian Livadaru
Jr. Member

Total Posts:  7

exact aceasi problema o am si eu. Inca nu am reusit sa il fac sa mearga

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Total Posts:  93
Ashburn, VA

Buna Ovidiu si Cristian,

Eu sunt acela care a tradus Magento V 1.0 in limba romana si va pot spune cum trebuie instalat. Problema este ca incepand cu versiunea 1.0 orice cerere de mentinere trebuie sa fie platita. Va pot oferi sprijin live direct in servuitoarele Dvs. pentru o suma care va poate fi negociata.

Va multumesc,

Peter Tufan
www.asktp.com
AIC Incorporated dba NikKa Enterprises
asktp.com

Magento Community
Magento Community

Cristian Livadaru
Jr. Member

Daca vroiam un soft platit, nu cautam ceva open source wink Si nici nu imi trebuie acuma eu stiu ce support de instalare ca totul merge perfect in afara de faptul ca nu apare limba romana. Dupa parerea mea e o chestie mica pe care am facut-o gresit si care - sigur - s-ar clarifica cu doar 2 randuri de text. Asa ca o sa mai caut pe forum si o sa mai incerc eu, iar daca nu reusesc, pai atunci mai exista ZenCart, OsCommerce si multe altele la care merge limba Romana instant, fara sa platesc wink

Magento Community
Magento Community

Cristian Livadaru
Jr. Member

iata si raspunsul gratis.
in Backend la system -> Cache Management, alegi refresh si apare limba romana. smile

Magento Community
Magento Community

ANDI222
Member

Total Posts:  41

Hmmm… vad eu o anti-dovada de fair-play sau doar mi se pare? ... Are dreptate Cristian o solutie open-source se dezvolta foarte bine in acest mediu de free.

Pot sa spun ca am “mirosit” o doza de interes financiar inca de la inceputurile Magento !

Magento Community
Magento Community

quark
Member

Total Posts:  60
Romania

Din pacate la traducerea oferita gratis mai trebuie muncit mult pentru a corecta toate ciudateniile alea de cuvinte… si o fac tot gratis si pentru ver. 1.0.19870.1.

Din pacate cu romanii de aici, la fel ca cei de pretutindeni… cam fiecare pentru el…

Magento Community
Magento Community

ZaZaRo
Jr. Member

Total Posts:  2
Ploiesti

"Problema este ca incepand cu versiunea 1.0 orice cerere de mentinere trebuie sa fie platita.”

Nu ti-e rusine bai cheliosule ?

Magento Community
Magento Community

smlaci
Sr. Member

Total Posts:  122
Bacau

O corectie:
Peter: traducerea facuta de tine era facuta 50% si complet “analfabetica”. Imi aduc aminte ca radeam cu lacrimi impreuna cu colegii mei de traducerea de pe magazinul tau online.

Cine e pe Linie:
Sunt 2 vizitatori pe linie.

Cu putere dată de Zen Cart “

Eu am urcat prima varianta mai de “doamne-ajuta” aici.
Varianta care este momentan la 75% este facuta in mare parte de mine cu mici ajustari ale altor membri.
Si e open-source la fel ca Magento.

Magento Community
Magento Community

Andrei Blaj
Jr. Member

Total Posts:  8

Salut,

Ma muncesc de ceva zile cu Magento si pana acum pare foarte tare! La traducere se mai poate lucra, asta e clar. Daca aveti nevoie de forta de lucru, sunt si eu un negru pe plantatia Magento in sprijinul comunitatii ! smile

Andrei

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Total Posts:  25

Saptamana viitoare o sa pun la download traducerea completa pt. magento ver 1.2.0.2 ca extensie.  Acum e in proportie de 80% gata.

Magento Community
Magento Community

ANDI222
Member

Total Posts:  41

Dupa cum preabine stiti deja, instalarea ultimei versiuni magento 1.2.0.2 nu se poate realiza cu moneda LEU! Recomand o reportare catre admin!

Magento Community
Magento Community

Ladislau Szőke
Jr. Member

Total Posts:  3
Arad - Romania

Exită probleme documentate cu o traducere cu diacritice? Am încercat să modific câteva cuvinte ca să fie în forma corectă - cu ş,ţ,â - şi mi s-au afişat corect. M-am uitat la traducerile din limbile care le cunosc - franceză, maghiară, italiană - şi sunt făcute cu ortografie corectă. Există un motiv tehnic pentru care traducerea română nu respectă regulile ortografice? Pe instalările mele de test, atât pe Linux cât şi pe WAMP, nu am observat vreo problemă cu diacriticele româneşti.
Nu întreb din naţionalism gratuit, mai ales că sunt ungur, ci pentru că sunt comerciant şi eu. Pe Frontend mă adresez clienţilor mei. Din banii lor trăiesc. Nu imi permit să mă prezint cu un site care nu este măcar ortografic corect. Nu mă consolează că nici Flanco, Domo sau Altex nu ştiu româneşte.  Lor poate, dar mie nu mi-e indiferent că vând paturi sau pături.

Magento Community
Magento Community

Bogdan
Member

Total Posts:  42

corect ce zici tu , dar exista o problema independenta de tine..
sunt restrictii ale browserului , cred ca iti dai seama ca unii din clienti folosesc Firefox 3.0 si altii folosesc IE 5.0 . Problema este ca browserele vechi nu interpreteaza corect diacriticele romanesti.

Magento Community
Magento Community

Ladislau Szőke
Jr. Member

Total Posts:  3
Arad - Romania

Din păcate nu pot fi de acord cu tine Bogdan. Conform statisticilor actuale (decembrie 2008) vizibile aici , cota de piaţă la nivel mondial a browserelor care pot genera probleme este infimă. Primele 6 poziţii însumează 94,85% din piaţă şi acestea garantat nu fac probleme. IE5 şi IE5.5 împreună au 0,09%. Este absurd să ţii cont de o asemenea pondere. Eu aş renunţa oricând, fără motiv la 0,09 % din clienţii mei.

Întrebarea mea se referea mai degrabă la configuraţia serverului Magento, adică dacă respect cerinţele de sistem specificate pe site, există vreo problemă documentată care să mă impediece să folosesc ortografie corectă? Dacă nu, atunci mă voi apuca de tradus din romana în română

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Total Posts:  25

Ladislau nu te mai chinui. O sa pun astazi la download traducerea completa cu diacritice (UTF-8) pt. ultima versiune de magento. Este gata, mai trebuie sa o dau la verificat pt. greseli de ortografie.  Nu exista nici o problema cu diacriticile pe nici un fel de browser daca sunt facute corect.  Singura problema exista la mailurile cu diacritice. Din acest motiv templaturile pt. mailuri au fost traduse fara diacritice.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
    Back to top
Page 1 of 2