Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

afisarea pretului

roxana_pl
Newbie

Total Posts:  0

Cum pot face ca la anumite preturi sa pot afisa unitatea de masura ?De exemplu am un produs care se vinde la metro.Cum pot sa afisez pretul de forma 3.3 lei/m?

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Alecs00
Member

Total Posts:  73

ai reusit cumva ?

O metoda ar fi sa faci un atribut bolean (da/nu) si cand e da:
* sa afiseze dupa pret | * lei/m iar cantitatea sa fie nr de metrii
* cand e nu (standard, sa afiseze pretul normal)

Sau poate e o metoda mai buna,
Bafta

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut
Eu am facut asta in felul urmator:
Am adaugat un atribut pe produs (cum sugereaza si Alex) cu tipul ‘text’. Sa il numim ‘measuring_unit’.
Atributul trebuie sa fie vizibil si in lista de produse (daca se doreste afisarea unitatii de masura si in lista de produse).
Apoi in lista de produse, in detalii produs, upsells, crossels si related, dupa linia

echo $this->getPriceHtml($_product);//numele variabilei poate diferi de la pagina la pagina
am adaugat asta (din nou, numele variabilei poate fi diferit):
<?php if ($unit $_product->getMeasuringUnit()) : // daca measuring_unit e setat?>

<span class="unit">
         / 
<?php echo $unit;?>

</span>
<?php endif;?>
In felul asta poti avea unitati de masura diferite la produse diferite, sau unitatea de masura poate lipsi in totalitate.
Marius.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top