Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Sürüm yükseltme nasıl yapılır? 

Sweetling
Jr. Member

Total Posts:  6

Selam Arkadaşlar, ingilizcem zayıf olduğu için anlayamadımda bu sürüm yükseltme yi nasıl yapacağız acaba
şuan 12.12 kurulu bunu 1.3.1 e nasıl çevirebilirim,
Aşağıda nasıl yükseltme yapılacağını ingilizce anlatmışlar sanırım bana türkçeye çevirebilirmisiniz smile

“This release includes an update to the Magento Connect Manager and as such will overwrite index.php and .htaccess files.
If you are using the Magento Connect Manager to upgrade your installation please back up your index.php and .htaccess files under your Magento root folder before upgrading and restore them after you are done.

Please Note: We do NOT recommend upgrading a production installation of Magento directly. Please backup database and all files before upgrading. Please make sure to check file permission before trying to upgrade through your Magento Connect Manager. “

Arkadaşlar 1.3.1 sürümünü indirip kurdum çünkü bu upgrade olayanın yapamadım başka türlü smile

ama yinede aynı sorunu yaşayanlar için açıklama yapabilirsiniz smile

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

equnix
Jr. Member

Total Posts:  13

Magento bağlntı yöneticisini kullanarak yükseltme yapacaksanız eğer index.php ve .htaacses dosyalarını ve root ta bulunan diğer dosyaları yedekleyin. Databaseyi yedekleyin ve güncelleme işlemini yapın. Manuel yükseltme yapacaksanız eğer dosyaları ve databaseyi yedekleyip sıkıştırılmış dosyayı root a atın ve orda açın.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top