Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Page 1 of 2
Magento bu kadar yavaşken nasıl kullanılabilir ? 

altinisik
Jr. Member

Total Posts:  14
Turkey

Magentoyu yazan arkadaÅŸlar herÅŸeyi yapmışlar ama “platform for growth” olayını yanlış anlamışlar sanırım. Program büyüyüp ÅŸiÅŸko bir ÅŸey olmuÅŸ.  Magentonun yavaÅŸlığı kendi web sitelerinden baÅŸlıyor. Adamlar güya enterprise ama siteleri acaip yavaÅŸ geliyor. (belki 1995 yılı için iyi bir yüklenme hızı olabilir ama 2009 için çok yavaÅŸ geliyor.)

Magentoyu yüksüz haldeki boş dedicated suncuya (1 GB, 1.5GHZ APACHE 2) kuruyorum daha üstüne eklemem gereken ürünlerin hiçbirini eklemeden boş anasayfası bile çok yavaş açılıyor.
Daha önce kullandığım virtuemartı değiştirip magentoya geçmeye çalışıyorum ama içinde birdolu tekrarlayan SQL sorgusu falan var, çıtası bozuk dene virtuemart bile hızda bu sisteme açık ara misli ile fark atıyor.

Bu performans sorunlarıyla ilgili çalışıcaz falan demiÅŸler heryerde ama biraz zor gibi gözüküyor. Adamlar sanki hız için programlamıyorlar ya da hız onlar için önemli deÄŸil. Adamların kendilerine yaptıkları web sitesi de yavaÅŸ açılıyor ordan çıkartıyorum bunu.  Bide yok scaling yapın falan diyo makalelerde. KardeÅŸim boÅŸ dedicated sunucuya kurdum sadece ben baÄŸlandım gene yavaÅŸ bunu ne kadar scale edebiliriz ?
günde 10 kişinin alışveriş yaptığı magaza için sunucu tarlası mı kurmalıyız ?

Bu magentoyla hızı yakaladım diyen varsa lütfen çıksın desin ben yaptım diye de bizde bilelim yapılabiliyormuş.

Ben şahsen ağzıyla kuş da tutsa bu hızlarla magentoyla çalışamam, size de bütün herşeylerinizi böyle bir sisteme bağlamadan önce hızını deneyin derim. Kendiniz görün.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

equnix
Jr. Member

Total Posts:  13

Ãœstad tüm dediklerinde haklısın…
Localhostta bile hem admin hemde front panel çok yavaÅŸ çalışıyor. En güzeli bir müddet daha bekmelek ve magentonun iyice büyümesine geliÅŸmesine bakmak…

Magento Community
Magento Community

haxi
Jr. Member

Total Posts:  24
Turkey/Ankara

equnix - 25 April 2009 04:37 AM

Ãœstad tüm dediklerinde haklısın…
Localhostta bile hem admin hemde front panel çok yavaÅŸ çalışıyor. En güzeli bir müddet daha bekmelek ve magentonun iyice büyümesine geliÅŸmesine bakmak…

Tebrik ederim ama artık hiç işiniz olmasın enterpise çıkarttılar yani amaçları ortada o yüzden başka sistemlere kaçın :D

Magento Community
Magento Community

cubic-meter
Jr. Member

Total Posts:  26
İstanbul, Turkey

Yavaşlık, veritabanı tasarımında kullandıkları yapıdan kaynaklanıyor.
Yapının mümkün olduğu kadar esnek olması için böyle bir tasarım kullanmışlar, bunun da negatif etkisi yavaşlık oluyor.

1.3 sürümü ile gelen Flat Catalog özelliÄŸi ile farkedilir derecede hız artışı saÄŸlanabiliyor, kendimiz denedik. Yapan adamlar da 0-40 civarında artış saÄŸlandığını söylemiÅŸler zaten. Bundan sonraki öncelikleri arasında “hız” olacaktır.

Enterprise için de Red Hat - Fedora ikilisini örnek alabiliriz. Nasıl Red Hat firması Fedora’yı ücretsiz olarak dağıtıyor, bir test platformu olarak kullanıyorsa, Magento da bu ÅŸekilde yapacaktır. Community edition aynı bu ÅŸekilde devam eder, zaten test platformundan pek farkı yoktu smile

Magento Community
Magento Community

hidonet
Member

Total Posts:  52
Istanbul

Bos bir quad core serverda super calisiyor smile

+ magento gibi yazilimlar aslinda shared hostingler hesap edilerek yazilmiyor. kucuk isler icin daha kucuk yazilimlar var

presta, cubecart, opencart vs vs vs

Magento Community
Magento Community

altinisik
Jr. Member

Turkey

Merhaba Hidayet,

bende zaten shared hosting de yapmıyorum denemeleri mi. Senin denediÄŸin sistemde kaç ürün kayıtlıydı ? Çalışan sunucuda kaç çekirdek olduÄŸu hiç farketmez dört çekirdekli bir sistemde 3 kiÅŸi aynı anda baÄŸlandığında yavaÅŸlar. EÄŸer site hız için tasarlanmamışsa yavaÅŸ çalışır. Adamların kendi siteleri bile baya yavaÅŸ çalışıyor.  Web sitesinde Yves, Jack Wolfskin vs sitelerin tanıtımları var onların hızları da öyle aman aman deÄŸil. (ki bu firmalar dev gibi firmalar sunucu kirasından kaçtıklarını sanmıyorum. Biz Türkiye de çok daha küçük sermayelerle iÅŸ yapmaya çalışıyoruz.)

Bunların yanında 4 çekirdekli işlemcili yeteri kadar bellekli bir sunucunun aylık kirası nedir bilmiyorum. Benim tek çekirdek için ödediğim bile bana çok geliyor.

Özetle Magento grubu kolay uyarlanabilirlik için performansı katletmiş diyorum ben. Bu sorunlar eminim yakında düzeltilir.

Ahmet,

Magento Community
Magento Community

haxi
Jr. Member

Total Posts:  24
Turkey/Ankara

Sistemleri yavaştır yapmayın bazıları scripte toz kondurmuyor bakın dediği gibi 10 kişide yavaşlıyor, ve kendi siteleri tamamen tosba oldu microsoft yahoo google amca niylesin adama her saniyede milyon kişi giriyor tık yok db yapısına gelince hepsinin db yapısı magentonun 50 kat büyüğüdür oda önemli değil localhostta bir sayfa 50 saniyede kendini toparlarmı ya magento harici 100 lerce script denedim localde ilk defa bu kadar yavaşı gördüm alışveriş sitesinde hız şart yoksa insanlar ikinci alışverişini yapmaz :D

Magento Community
Magento Community

zilzal
Jr. Member

Total Posts:  2

Ahmet Bey’e hak vermemek mümkün deÄŸil.

Magento çok yavaş üstelik http://www.magentocommerce.com/product/compare bu adreste comunity sürümü ile sağlam farklar gözüküyor.

Bu yavaşlıkta ancak senede 9000 dolar verenler bunun için gerekli alt yapıyı hazırlayabilir.

Magento Community
Magento Community

stereotomy
Jr. Member

Total Posts:  28

valla magentoyu kesinlikle tavsiye etmem.. siteye sırf arada gelip nostalji olsun diye bakıyorum.. 1.0 sürümünü çıkarttıklarında acayip kasıp denemiştim, sırf sistemin dandikliği yüzünden bayağı bir para batırdık (10.000$ kadar, siteyi yapamadık resmen)

oscmax veya presta kullanın.. miss..

Magento Community
Magento Community

abramus
Jr. Member

Total Posts:  6

Merhaba Ahmet Bey,

1.31 sürümünü yükleyip tekrar bir deneyin. önemli derece de hız farkı gördüğümü söyleyebilirim.

Ben magentonun diğer açık kaynak kodlulardan gerçekten üstün olduğunu görüyorum. En kötü özelliği hız idi en son 1.31 i yükleyince ondanda vazgeçtim. Bence buradaki arkadaşlar alıştıklarından vazgeçmek istemiyorlar ve kullanmadığın bir sistemin forumuna neden yazı yazılır anlamıyorum. Sistemi tavsiye etmiyorsun anladım ama bu bence kullanamadığınızdan çok fazla artısı olan bir sistem. Tasarım da aslında çok basitleştirilmiş. Hazır template bulamayıp bedavadan başkalarının tasarımlarını sitenizde tanıtım ücretsiz dağıtmanıza benzemiyor olabilir. Ama ciddi uğraşılmış ve mimarisi zaten diğerlerinden farklı olduğu için ilk başta garip gelmesi normal.

Ancak Mecburen templatela beraber yüklemek zorunda olduğun osCommerce gibi filan değil en azından.

Magento Community
Magento Community

altinisik
Jr. Member

Turkey

Selam Abramus,

öncelikle amacım baÄŸcıyı dövmek deÄŸil üzüm yemek. Magento yu çok sevdim ve halihazırda çalışan sistemimi magentoya çevirmek için de çabalıyorum. Fakat onca güzel özellik olmasına raÄŸmen sırf bu hız sorununu aÅŸamadığım için virtuemart ta takıldım geçiÅŸ için bekliyorum.  Yazılım mühendisliÄŸinde sistem tasarlanırken en önemli kısıtlardan biri hız olmalıdır.  Çok profesyonelce hazırlandığını söylenen program 1-2 kiÅŸi tarafından boÅŸ zamanlarında yazılan programlardan çok daha yavaÅŸ çalışıryor ise önemli bir sorun var demektir.

Öncelikle sistemi düşününce veritabanından pek nadir değişen ve belki günlük değişen bazı verileri alıyor kullanıcıya ait bazı özel değerler ekleyip (sepet, reklam vs) ve istemciye gönderiyor.

aslında bu görece az değişen (mesela günlük) verileri veritabanından çekip dosyalara hazırlasa ve sayfa istendiğinde bu sabit sayfalara hızlı değişen sepet reklam vesaire bölümleri ekleyip gönderse bence hız olarak çok üst seviyelere çıkar.

Mağaza yöneticileri yeni bir ürün eklediklerinde ya da katalogda bir değişiklik yaptıklarında sistem de diskteki ilgili dosyaları yeniden oluştursa böylece aslında çok dinamik olmayan çoğu alan için boşuna hesap gücü boşa gitmez. (bu önerinin benzerlerini ingilizce forumlarda çok defa gördüm)

Ben magentoyu şuan deneme sunucularımda kullanıyorum ama bu hızlar 2-3 mizli artmadan geçişimi yapmayacağım.

Bu arada marketini magentoda açan arkadaşlara başarılar dilerim siteleri bizimle de paylaşırlarsa görüp örnek alırız.

Ahmet,

Magento Community
Magento Community

cubic-meter
Jr. Member

Total Posts:  26
İstanbul, Turkey

Magento’nun yavaÅŸlığı veritabanı yapısından kaynaklanıyor. EAV (Entity-Attribute-Value) denen bir model kullanıyorlar. Bu ÅŸekilde ÅŸu andaki esnek yapıya kavuÅŸmuÅŸ durumda. EÄŸer kendi ürün modelimizi oluÅŸturabiliyorsak, bu model sayesindedir. Bu modelin dezavantajı ise yavaÅŸ olması.
Bunu önlemek için de 1.3.x sürümleri ile “Flat Catalog” diye bir özellik eklendi. Sizin bahsettiÄŸin iÅŸe benzer bir ÅŸey yapıyor. Test için kullandığımız maÄŸazada denediÄŸimde gerçekten farkedilir bir hız farkı oldu.
Bu özellik daha çok yeni ama incelemenizi öneririm.

Kolay gelsin.

Magento Community
Magento Community

izzet
Member

Total Posts:  74

yeni sürümüyle artık çok hızlı..
şaşırdım hıza..oh be dedim :D

Magento Community
Magento Community

OskarSchindler
Jr. Member

Total Posts:  2

magentonun baseurl ve veritabanını değişebileceğimiz config dosyasının yolu nedir arıyorum arıyorum bulamıyorum smile

Magento Community
Magento Community

kulekom
Jr. Member

Total Posts:  4

Ben http://www.icgiyim.com.tr de magento kullanıyorum. açıkcası hız noktasında bende çok memenun değilim. Yani gönül rahatlığı ile sistem hızlı çalışıyor diyemiyorum. Ama geçenlerde kategori ve sayfaları cacheleyen bir eklenti kurdum. özellikle kategoriler baya hızlı geliyor. örnek olarak incelemeniz için sütyen sayfasına bakabilirsiniz.

Magento Community
Magento Community

EnesKorukcu
Jr. Member

Total Posts:  3

hız dediğiniz şeyin arkasında aslında esasen sistemin veritabanı bağlantısını sıfıra indirmek, buarada cache i yukarı çıkartmaktır.
çıplak olarak yavaştır, ancak üzerine çalışırsanız hızlandırabilirsiniz.

bu konuda, ciddi/kurumsal destek talep ederseniz, Geonni (geonni.com) olarak teknik destek verebiliriz.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 1 of 2