Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

import data

freeman-i
Jr. Member

Total Posts:  6

Dear Master,

mo tanya lagi neh.... di Magento ini ada fasilitas import data master barang nggak? Misalnya dari access ato MySQL yg sdh ada. Masalahnya secara local toko saya sdh jalan dan datanya sdh 1000 item lebih. lumayan capek kan klo harus entry dari awal lagi (hehe...)
Tolong informasinya ya para master.

Thanks,

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

kampungscout
Jr. Member

Total Posts:  3

Saya juga nyoba import db tp csv saya coba kog ga berhasil yhaaaa??? help me master.........

Magento Community
Magento Community

rosejian
Jr. Member

Total Posts:  3

Saya kasih tabelnya saja ya. Ini pengiriman dari Indramayu. Untuk provinsi pakenya kode yang ada di kolom Region/State. Saya dapet kodenya dari database pada bagian directory_country_region. Untuk negara pake kode ISO3. china wholesale clothing wholesale belts wholesale jordans

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top