Magento Forum

Page 2 of 2
Kurdum ve Şunu Anladım

haxi
Jr. Member

Total Posts:  24
Turkey/Ankara

ayrıca unutmadan joomla, mambo, osscommerce, linux, java, solaris, ve bizden bir örnek pardus v.s.. bu adamlar salak oluyor senin deyişine göre hem oturmamış bi ton eksiği olan yazılım olacaksın hem uçuk bir rakama satacaksın sonuçta dünyaya satacak hemde open source biz ücretsiz dağıtıyoruz diyeceksin adamlar türkiye destek sitesi açacağız diyorlar yok magento ismini kullanmayın bakın orada yazıyor o cevabı aldıktan sonra ben ne yazmışım bunun ücretli olacağı ta o zaman belliydi.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

cubic-meter
Jr. Member

Total Posts:  26
İstanbul, Turkey

Bilmiyorsanız, bir şey yazmak zorunda değilsiniz.

Açık kaynaklı bir ürün satılabilir ve bunu ilk yapan da Magento değil.

Open Source’un ne olduÄŸunu bilmeyen arkadaÅŸlar için alıntı yapıyorum:
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free beer.”

Kaynak: http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

Eğer Richard Stallman kimdir, GNU ne iş yapar diye soru işaretleri varsa kafanızda Google size seve seve yardımcı olur.

Ben Magento’nun avukatlığını yapmıyorum burda. Açık kaynak konusundaki yanlış anlamayı düzeltmeye çalışıyorum.

Ayrıca yazdığınız mesajlara baktım da. Bütün yorumlarınız eleÅŸtiri, ÅŸikayet, yakınma. Sanki Magento’ya bir düşmanlığınız var gibi, rakip bir firmadan mısınız anlamadım ki. Memnun deÄŸilseniz kullanmak zorunda deÄŸilsiniz. Burada saçma sapan yazılar yazarak, bu konuda bilgisi olmayan kiÅŸileri de yanlış yönlendirmeyin lütfen.

Magento Community
Magento Community

haxi
Jr. Member

Turkey/Ankara

Benim Kimseye bir düşmanlığım yok sistem ortada ücret ortada bu 8 bin dolarsa yıllık windows 2008 serveri 100 bin dolardan aşağı satmasınlar

Ayrıca bana açık kaynağı parayla satan 3 firma göster magentoyuda dahil et bunlara ama kendisi yayınlayacak sakın redhat v.s. demede linux satmıyor redhat geliştirip satıyor yani anladıysan ne mutlu ondan sonra gel yanıma

Magento Community
Magento Community

haxi
Jr. Member

Turkey/Ankara

yapıp yarıda bırakıp siz bundan sonrasını yapın bakın ben yaptım isterseni benden paraylada alabilirsiniz açık kod kaynak tanımına yakışmaz

Magento Community
Magento Community

Ali Sagam
Jr. Member

Total Posts:  2

Merhabalar,

ben ÅŸu an TR yaÅŸamıyorum ama Magento’yu ÅŸu an denemekteyim ve gelecek 12 ay içinde Türkiye’de çalışır olarak sunacağım.
Ayrıca burada bazıları opensource - yani açık kod - yazılımın ne olduğunu veya ne anlama geldiğini bilmiyorlar.
Açık kod bir yazılım otomatik olarak ücretsiz olma mecburiyeti yoktur. Buna benzer yeterince örnekler var. Yazılım açık kod olabilir ama kullanabilmeniz için satın almanız gerekebilir. Bunun dışında önceden closedsource - yani gizli yazılım - olan yazılımlar opensorce yapılmıştır vr community edition ve professional edition olarak sunulur.
Bu tür projelerin amacı, tasarımcı kazanmak, özel fonksiyonları ilk önce prof. edition türüne eklemek ve sonradan com. edition sunmaktır. Böylece tasarım maliyeti düşmektedir.
Ayrıca closedsource => opensource geçişin nedeni ise yazılımı uluslararası şekline sokmaktır ... yani tasarım maliyetini düşürmek, ücretsiz dağıt, karşılık olarak çok dilli yapabilmek ve kazancı hizmet vererek gerçekleştirmek.

Magento açık kod yazılım olsa dahi EE versiyonu çok özel fonksiyonlar içermektedir. EE versiyon ufak tefek internet mağazası yapmak isteyenler için fazlasıyla fonksiyonlar içerir. EE sistemlerde çeşitli dereceler üstünde hizmet alabilirsiniz, mesela GOLD / PLATIN vs.
Bir şirket, diyelim distribütör 20000 farklı ürün satmaktadır, PLATIN hizmeti kullanması için yapacağı maliyet vızzz gelir, çünkü Varien ekibi tarafından doğrudan hizmet almaktadır. Burada hizmet derecesi ve zaman önemlidir.

MagentoConnect sayesinde ücretsiz veya ücretli modüller alma imkanı sunulmaktadır ve EEde olan veya olmayan modüller sayesinde sisteminizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca bunun dışında sisteminizin geliştirmesini kendiniz yapabilir ve modül olarak ücretli veya ücretsiz - size kalmış - dağıtabilirsiniz.

Bunun dışında LINUX açık kodlu ve ücretsiz olsa dahi, sizlere sunulan hizmetler ücretsiz değildir. REDHAT lınux satmıyor, ücret karşılığında hizmet sunuyor. Ücretsiz REDHAT istiyorsanız, o zaman ücretsiz CentOS kullanmalısınız ama CentOS Community ile REDHAT tarafından alacağınız hizmet çok farklıdır. Linux açık kod olsa bile Linus Torvalds ibi şahıslar havadan sudan yaşamıyorlar, onlar çeşitli şirketlerde çalışıyor maaş alıyorlar. Linux tasarımının büyük çapı IBM, SUN, INTEL, REDHAT, HP, vs. desteklenmektedir ve muazzam paralar akmaktadır. Sizler için kimse oturur boş zamanında sistem geliştirmez. Yapanlar vardır ama ufak tefek projeler içindir. Linux gelişimi büyük tasarım toplulukları sayesinde gerçekleşir ve bunlar maddi yönde desteklenmektedir.

Ücretsiz demek bedava demek değildir. Siz ücretsiz indirebilir, kullanabilirsiniz ... ama takıldığınız yer var ise community tarafından yardım isteyeceksiniz / bekleyeceksiniz veya $$ ile doğrudan hizmet alacaksınız.

Daha anlamlı olarak .. ev yapmak için sana taşını, tuğlanı, çimentonu, malanı vs. hepsini ücretsiz veriyor ... yapması sana kalmış. Gelip sana evi ücretsiz kuracak değil, ev istiyorsan yapmanın ücretini istiyor. Villa istiyorsan sana ücret karşılığında daha kaliteli malzeme veriyor, mesela fayans yerine mermer, villa 200 m² değil 600 m² vs.

Umarım anlamışsınızdır smile

Magento Community
Magento Community

ogogi
Jr. Member

Total Posts:  1

cubic-meter bunu zaten biliyor da, haxi pek anlayacaÄŸa benzemiyor.

Magento Community
Magento Community

hamunpatra
Jr. Member

Total Posts:  4

Selam ben cok uzun zamandır joomla virtuemart ile siteler tasarlamaktayım.Magento ile de ilgilenmekteyim.Geceği söylemek gerekirse joomla virtuemart la kıyasladığınızda magento çok üstün bir yapıya sahip.Ama bir okadar da zor.Hadi zor olmasını geçtik hakkında kurulumu nasıl yapılır ın dışnda bir anlatım yok.Türkçe destek sitesi sitesi yok var denen siteler kapalı yada joomlatr.org a yönleiyor.Kod bilgisi olmayan hiç bir işlem yapamaz.Kısacası çok ama çok gelişmesi lazım

Magento Community
Magento Community

izzet
Member

Total Posts:  74

hamunpatra - 25 October 2009 09:20 AM

Selam ben cok uzun zamandır joomla virtuemart ile siteler tasarlamaktayım.Magento ile de ilgilenmekteyim.Geceği söylemek gerekirse joomla virtuemart la kıyasladığınızda magento çok üstün bir yapıya sahip.Ama bir okadar da zor.Hadi zor olmasını geçtik hakkında kurulumu nasıl yapılır ın dışnda bir anlatım yok.Türkçe destek sitesi sitesi yok var denen siteler kapalı yada joomlatr.org a yönleiyor.Kod bilgisi olmayan hiç bir işlem yapamaz.Kısacası çok ama çok gelişmesi lazım

yanlış düşünüyorsunuz..
benim hiçbir kod bilgim yok..ancak magento kullanıyorum..
bende joomladan geldim..2dk karıştırıp öğrenemezsiniz…
ben 2 ay uğraştım tüm betiği kavramak için.. hala da takıldığım yerler oluyor. araştırıp hallediyorum..
Türkçe destek sitesi eksik evet haklısınız. aslında bu işin piri olanlar bi araya gelip iyi bir destek sitesi oluştururlarsa magentoyu kullanan artacaktır..

Magento Community
Magento Community

hamunpatra
Jr. Member

Sevgili izzet magento hakkında bize forumda açıklamalar yazsan mesela ana sayfa nasıl oluşturulur.Ana sayfaya nasıl menü eklenir benzeri gibi.Ben öğrendim demekle olmuyor.öğrendiklerini paylaşman gerekiyor.Dediğin gibi kodlama bilmeden magento hiç de kolay değil.Lütfen bilgdiklerini forumda paylaş illa birinin soru yazmasını bekleme

Magento Community
Magento Community

izzet
Member

hamunpatra - 26 October 2009 03:22 AM

Sevgili izzet magento hakkında bize forumda açıklamalar yazsan mesela ana sayfa nasıl oluşturulur.Ana sayfaya nasıl menü eklenir benzeri gibi.Ben öğrendim demekle olmuyor.öğrendiklerini paylaşman gerekiyor.Dediğin gibi kodlama bilmeden magento hiç de kolay değil.Lütfen bilgdiklerini forumda paylaş illa birinin soru yazmasını bekleme

paylaş demekte kolay olur. bana boş zamanı kim verecek ?
ben 1 şirkette çalışıyorum. arada kaçamak yaparak siteye giriyorum..
boş zamanım olsa. 2-3 kişi topanır türkçe magento destek sitesi açılırdı..

Magento Community
Magento Community

hamunpatra
Jr. Member

Sevgili izzet magento ile yaptığın bir çalışma (site) var mı? veya fikir edinebileceğimiz başka bir site var mı?

Magento Community
Magento Community

izzet
Member

hamunpatra - 26 October 2009 10:19 PM

Sevgili izzet magento ile yaptığın bir çalışma (site) var mı? veya fikir edinebileceğimiz başka bir site var mı?

http://satis.duvarikapla.com
burası benim yaptığım sitedir..

diÄŸer magento siteleri:
http://www.magentoshowcase.co.uk/
http://www.blastedthing.com/directory/

Magento Community
Magento Community

hamunpatra
Jr. Member

Ben magento dan vazgeçtim.CMS olabilmesi için daha çok üstünde çalışılması lazım.Çok sıkıntı verici yorucu bir sistem.tam herşey düzgün oldu çalışıyor derken başka bir yerden sorun çıkıyor.joomla dururken megantoya hiç bulaşmayın derim.hele kod bilgisinden anlamıyorsanız hiç bulaşmayın.Ben biraz daha gelişmesini ve türkçe destek sitesinin kurulmasını bekleyeceğim

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 2 of 2