Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Page 2 of 2
Shipping Method Module: Posta Romana. a facut cineva asa ceva? 

Bogdan
Member

Total Posts:  42

Este foarte dificila aceasta metoda si totodata extrem de costisitoare pentru un site mic. Teoretic, modulul de shipping ar trebui sa intre in atributiile livratorului si care printr-un api sa iti returneze costul livrarii. Cred ca orice firma de livrari , care ar realiza acest modul ar castiga o nisa intreaga .

Oricum vad chestia asta ca fiind normala, deja o buna parte din livratori iti permit sa iti faci o calculatie pe siteul lor , deci un API nu ar fi departe.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Lucrian
Member

Total Posts:  43
Galaţi, România, Europa, Terra, Calea Laptelui

Intr-adevar, un api ar fi excelent
Am trimis mail la cateva firme de curierat, sa vedem ce-mi raspund. Daca e vreuna sa aiba api, va spun
Oricum, ar fi o idee sa scrie cat mai multi despre asa ceva pt ca daca cererea e mare, unii or sa faca. Daca fac 2-3, fac toti dupa aia ca nu pot ramane in urma.

Magento Community
Magento Community

Lucrian
Member

Total Posts:  43
Galaţi, România, Europa, Terra, Calea Laptelui

Ce inseamna sa nu fim informati smile
Surprinzator, o parte din firme mi-au raspuns si deja au API pentru calcularea transportului.
Firmele sunt (in ordinea rapiditatii cu care mi-au raspuns): Urgent Curier, Fan Courier si Cargus (DHL RO)

Nici faptul ca Cargus sunt de fapt DHL nu stiam, dar deh, le aflam pe toate incet incet smile Ce nu-mi place la Cargus e ca au indice de combustibil, dar am impresia ca toate companiile au cam acelasi pret in final… +/- 1 leu

In plus, Urgent Curier am vazut ca la o serie de localitati cu Km suplimentari nu percepe tarif suplimentar, ceea ce e f bine smile

Un alt lucru de mentionat este faptul ca pt a avea acces la API, e nevoie sa aveti un contract cu firma respectiva. Altfel nu.

Magento Community
Magento Community

lfaoro
Jr. Member

Total Posts:  7

Pana la urma s-a creat vreo-un modul sau stim doar ca exista niste APIs?

Magento Community
Magento Community

FAN_Courier
Jr. Member

Total Posts:  3
Bucuresti, Romania

La cererea clientilor, punem la dispozitie modulul pentru integrarea serviciilor FAN Courier Express cu platforma Magento eCommerce. Modulul permite calcularea taxelor de transport si generarea documentelor de transport (selfAWB) specifice companiei FAN Courier Express.

click aici pentru a instala modulul

Magento Community
Magento Community

Alecs00
Member

Total Posts:  73

Multumim FAN Courier smile chiar si daca e doar pt 1.6, pentru cei interesati exista unu in dezvoltare si pt Urgent Curier

Magento Community
Magento Community

emca
Jr. Member

Total Posts:  16
Bucharest

A incercat cineva integrare cu Cargus?

Magento Community
Magento Community

nneo777
Jr. Member

Total Posts:  1

Am facut un modul functional pt Posta Romana, daca sunteti interesati puteti s ama contactati nneo777@yahoo.com

Magento Community
Magento Community

Ethica Press
Jr. Member

Total Posts:  12
UK, Romania

Am facut si eu o extensie pentru Posta Romana. De fapt sunt doua; una cu plata ramburs si una cu plata in avans. Am reusit sa public doar modulul cu plata ramburs (cel mai cautat cred). Am publicat extensia si in Magento Connect, dar astept aprobarea. Pana una-alta, doritorii pot sa o achizitioneze direct de aici - Posta Romana cu plata ramburs - Magento Shipping Module.

Voi reveni cu update-uri.

Update 1: Extensia a fost aprobata in Magento Connect - Magento cu Posta Romana shipping module

PS: In zilele ce urmeaza voi face site-ul de prezentare mai aratos, pana atunci rog sa scuzati template-ul default de la Joomla smile

Image Attachments
icon.pngfrontend.jpgfrontend2.jpgscreenshot1.jpgscreenshot2.jpg

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 2 of 2