Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Forumul romanesc pentru Magento

PetracheNicolae
Jr. Member

Total Posts:  25

msturz - 26 November 2008 01:21 AM

Salut. A implementat / modificat cineva o metoda de shippping astfel incat sa se poata calcula preturile la expedierea prin posta romana?

Pgpdesign, am vazut ca ai reusit sa faci plata ramburs. Adica ai si reusit sa faci un calcul pe care sa i-l incluzi clientului in totalul comenzii?

Problema mea e cam asta:

1. Shipping: am totalul comenzii in kilograme. Formula pt transport la posa romana e destul de simpla acuma: (kilograme rotunjit in sus + 1) x 1.5
2. Ramburs: am totalul in lei al comenzii. Formula e asta: 2,5 lei + (Total comanda x 0,01)

Aveti idee cum se poate implementa chestia asta? Fiind vorba despre posta romana, ma gandesc ca ar folositor pentru multa lume modulul asta de shipping si payment.

Daca se poate implementa asta, atunci nu e foarte greu de facut variante pentru serviciile de curierat rapid, care merg cam tot pe ideea asta, taxa fixa plus procent.

daca ati reusit sa faceti functional modul de plata prin ramburs un tutorial ar fi de apreciat cred multi dintre noi. epayments au niste tarife de dai pe spate cel putin din prisma unui magazin de mici dimensiuni-- taxa deschidere 120 euro fara tva, comision 4.5 % din fiecare tranzactie si pe deasupra si taxa fixa de 15 euro pe luna. nu stiu ce sa zic dar mie unul mi se pare cam mult . una este sa fi o firma mare gen emag si alta sa fi una mica

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

FallenRo
Jr. Member

Total Posts:  1

Pentru plata ramburs exista extensia : Cash on delivery. ( http://www.magentocommerce.com/extension/454/cash-on-delivery/ )

Stiti cumva cum se poate implementa in magento un modul de plata pentru epayment.ro?
Spunea cineva ca merge cu Saved CC. Poate cineva detalia? Sunt nou in magento.

Va multumesc!

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut.
Pentru e-payment caut si eu o extensie de mult si inca nu am gasit. Si nici nu am avut ‘curajul’ sa ma apuc sa fac una.
Nu stiu exact cum functioneaza Saved CC dar stiu ca salveaza in baza de date numarul de card. Din cate stiu eu (daca ma insel sa ma corecteze cineva) acest lucru este ilegal in Europa.

Magento Community
Magento Community

Stefan Rosca
Jr. Member

Buna ziua,
as dori sa intreb daca este cineva doritor sa colaboreze la un proiect pentru un magazin online. Am deja un programator bun cu care am lucrat destul de mult dar nu reusim sa finalizam unele parti ale proiectului cum ar fi finalizarea comenzii deoarece programatorul are proiecte mai mari de onorat si nu are timp destul asa ca as dori sa colaborez cu fiecare pe cate un segment al proiectului care este complex. Si eu sunt destul de ocupat deoarece studiez arhitectura dar am pe langa o afacere pe care doresc sa o dezvolt.
Situl este www.coajaderai.com Am un concept bun pe care doresc sa il pun treptat in aplicare. Ca prima faza am nevoie sa fac situl perfect functional.
pot colabora cu o persoana fizica sau juridica deoarece sunt persoana juridica (si fizica :D).

Astept o eventuala reactie la emailul misterstefi@gmail.com

O zi buna

Magento Community
Magento Community

Aftermaind
Jr. Member

Salut,

Incerc sa instalez si eu magento si imi da urmatoarea eroare:

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, webmaster@ladysonly.ro and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Ma poate ajuta cineva?

Magento Community
Magento Community

alexv
Jr. Member

Total Posts:  12

Aftermaind, as zice ca serverul pe care incerci sa instalezi magento-ul da o eroare de php, probabil “out of memory”.

Cine administreaza serverul poate sa vada eroarea in log-urile dedicate domeniului tau.

Ruleaza un phpinfo() si vezi care e configuratia serverului, in special memoria alocata scripturilor php.

Magento Community
Magento Community

bones_ct
Jr. Member

Total Posts:  12

Salut. Sunt novice in Magento si asta e cam singurul forum romanesc pe care l-am gasit pe acest subiect. Am un site ce foloseste magento si sunt curios cum as putea sa pun pe main page o poza (un buton) in coltul din dreapta sus (cat mai in margine). Banuiesc ca trebuie modificat un fisier din tema care este folosita dar nu ma prin exact ce si cum. Multumesc anticipat.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Salut si bine ai venit in comunitate
Nu trebuie sa modifici nici un fisier.
Intri in admin selectezi din meniu CMS->Pages. Cauti pagina cu identificatorul home si dai edit.
In stanga ar trebui sa ai un tab Content(depinde de versiunea de Magento). De acolo poti modifica tot continutul primei pagini.

Bafta.

Magento Community
Magento Community

oboyle
Jr. Member

Total Posts:  13

Salutare

Aveti idee de o solutie alternativa la modulul Legal entity & natural person Romanian Addresses, care implementeaza check-out pe Persoana Juridica? Modulul merge doar pana la versiunea 1.4.1.

Voi ce folositi pentru clienti persoana juridica?

Magento Community
Magento Community

dj_dyon
Jr. Member

Total Posts:  2

Salut, eu vreau sa creez o extensie care imi creeaza automat un utilizator cu rol setat cu toate permisiunile pentru web servicii poate cineva sa ma ajute?

Magento Community
Magento Community

masterbobo
Jr. Member

Total Posts:  3

Buna,
Mi-am instala ieri magento, si m-am lovit de 2 probleme la care, nu le-am gasit rezolvare....
Asa ca, daca ma puteti ajuta, ar fi super.

1. In momentul in care vreau sa intru in System->Configuration imi apare urmatoarea eroare:
Fatal error: Class ‘Mage_Moneybookers_Helper_Data’ not found in /home/vhosts/mydomain/magento/app/Mage.php on line 520

2. In momentul in care vreau sa adaug un produs nou (produs simplu) primesc urmatorul mesaj:
Recurring Profile
Create New Attribute
Recurring Payment Profile
Schedule

Din cate stiu, trebuie create anumite atribute, dar sunt create....
Folosesc Magento 1.5.1

Va multumesc,

Magento Community
Magento Community

stephaNNb
Jr. Member

Total Posts:  3

Salut .

Am nevoie de versiunea full la traducere magento 1.5 sau 1.6 orice versiune dar sa fie full.

Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc.

Magento Community
Magento Community

AndrasH
Jr. Member

Total Posts:  23

Salutare,

as avea nevoie de un pic de ajutor privind calcularea taxei.

Am deschis un post nou pentru problema, si e cam urgenta treaba: http://www.magentocommerce.com/boards/viewthread/334382/

Magento Community
Magento Community

myady
Jr. Member

salutare

sunt nou pe magento si am incercat sa instalez, dar in timpul instalari am intampinat aceasta eroare
Configuration
PHP extension “mcrypt” must be loaded.
Please set all required settings before clicking Continue

cum pot trece de aceasta eroare?
multumesc

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Activezi extensia de php ‘mcrypt’.
Iata lista de ‘system requirements’ pentru Magento : http://www.magentocommerce.com/system-requirements

Marius.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top