Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Page 2 of 4
Forumul romanesc pentru Magento

Daniel Toma
Jr. Member

Total Posts:  13

Cu dotcommerce nu am lucrat. Stiu ca acum ceva timp (aprox 1 an) mai multi clienti de-ai lor se plangeau de diverse probleme (si tehnice si de livrare a banilor) Nu stiu daca intre timp le-au rezolvat sau nu.

Modulul epayment pentru osCommerce este gratuit:
http://www.oscommerce.com/community/contributions,3035/category,all/search,epayment

totusi osCommerce e plin de buguri si neactualizat - mai bine astepti sa fie lansat oficial magento.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

4romeo
Jr. Member

Total Posts:  7

Multumesc mult de informatii. Da am auzit si eu de ceva bug-uri la dotcommerce. O sa astept lansarea oficiala Magento. Mai vedem pe parcurs.

Magento Community
Magento Community

Stefaniu Criste
Jr. Member

Total Posts:  4
Timisoara, Romania

Salutari tuturor, sunt Stefaniu Criste si ma bucur sa gasesc o comunitate asa entuziasta.
Felicitari si multumiri domnului Tufan pentru munca depusa.

Deocamdata atat, fug la teste.

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Total Posts:  93
Ashburn, VA

Salutati si multa sanatate tuturor romanilor de pretutindeni in anul 2008.
In 2008 voi continua sa raspund in amplu tuturor intrebarilor trimise.

Peter
www.asktp.com

Magento Community
Magento Community

smlaci
Sr. Member

Total Posts:  122
Bacau

problema principala cu solutiile de plata online cu cardul este valoarea mare a comisioanelor.
BRD cu epaymentul lor iau de la 4,5% in sus pe tranzactie iar Transilvania cu ecommerce-ul sau cum s-o fi chemand la ei iau de la 3,5% in sus. este enorm, in special pt un magazin de IT unde concurenta e atat de mare incat adaosurile comerciale devin din ce in ce mai mici. nu cred sa fie firme sa merga cu mai mult de 5 - 7 % adaos.
va las pe voi sa faceti calculele de eficienta economica si profitabilitate.

Magento Community
Magento Community

pgpdesign
Member

Total Posts:  41

Din experienta personala metoda preferata de plata in Romania este (inca) plata ramburs. Nu stiu de ce - eu am facut cumparaturi din state cu CC dar pentru siteurile din ro prefer ramburs.

Intrebarea este - cum pot implementa plata in sistem ramburs?

Magento Community
Magento Community

pgpdesign
Member

Ok… vad ca e tare animat forumul asta :D

Am reusit sa transform plata cu cec in plata ramburs.

Nici o noutate in legatura cu modulul epayment de la Gecad? Am vorbit cu ei si mi-au spus ca ei nu au de gand sa faca dar ca pun documentatia la dispozitie.

Magento Community
Magento Community

quark
Member

Total Posts:  60
Romania

4romeo - 23 September 2007 12:09 AM

Salut Daniel. O sa ma documentez in privinta sistemului 3DSecure si poate imi dai mai multe informatii despre posibilitatea implementarii. Nu stiu daca ai lucrat si cu dotcommerce.ro.
Sti cumva si daca cei de la epayment pot implementa sistemul lor in diverse opensource cum ar fi magento, oscommerce, etc, contra cost normal?
Eu i-am intrebat si m-au trimis intr-un demo de administrare si implementare in care sa fiu sincer mai trebuie sa ma plimb destul de mult.

Catalin

Mai multe detalii pe http://www.euplatesc.ro/ si pe http://www.3DScommerce.com/

Magento Community
Magento Community

pgpdesign
Member

quark

comisioane?
modul de magento?

Magento Community
Magento Community

quark
Member

Total Posts:  60
Romania

pgpdesign - 26 May 2008 08:22 PM

quark
comisioane?
modul de magento?

Comisioanele sunt negociabile. Nu pot sa va ofer un nivel al acestora dar din cate stiu eu sunt printre cele mai acceptabile de pe piata romaneasca.

Modul au modul pentru Magento. Din pacate nu am cunostintele necesare de programare pentru a pune la punct un astfel de modul, dar din cate stiu, ei furnizeaza toata informatia si acorda suportul necesar dezvoltarii modulelor de plata pentru orice tip de sistem de comert electronic. Daca sunteti programator pot sa va pun in legatura cu persoanele care se ocupa de la ei. Si sunt dispus de asemenea sa fac o donatie pentru dezvoltarea unui astfel de modul, pentru ca sunt interesat sa integrez plata on-line si pe un site de-al meu.

Magento Community
Magento Community

dandu
Jr. Member

Total Posts:  3

petertufan - 07 September 2007 04:12 AM

Pentru toti cei care doresc sa aiba cunostinta de ce se petrece cu noul program de comert electronic Magento - lasa-ti un topic aici in limba romana si va voi raspunde.

Peter Tufan

Cu traducerea e de jale. Aia cu carutu’ mi-a placut cel mai tare. Si cu “Inchide-ti fereastra”. Conform acestei scrieri - tu, tie iti inchizi fereastra. Daca vrei sa folosesti un imperativ poti scrie “Inchideti fereastra”. Dar cel mai bine lasa pe altii. Poate esti bun in programare.

Magento Community
Magento Community

vali_cd
Member

Total Posts:  33

Am si eu o problema si de 1 luna nu imi raspunde nimeni pe forumul Magento principal. M-am gandit ca poate gasesc rezolvarea aici. Am instalat Magento 1.1.6 , insa pentru felul in care trebuie sa functioneze shop-ul meu as avea nevoie sa introduc niste campuri pentru adrese, am vazut ca se foloseste denumirea de Address Attributes. ma poate ajutra cineva cu asta? Am observat ca nu e un tabel pentru adrese, ci se pune totul in mai multe tabele, insa nu am inteles cum se face. peste tot unde am cautat am gasit solutii pentru versiune prea veche de magento, iar la posturile mai noi nu rasunde nimeni in legatura cu acest lucru. Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am neaparat nevoie ca la address sa adaug si CUI, reg com, banca, iban, etc pentru firme

Mersi

Magento Community
Magento Community

msturz
Jr. Member

Total Posts:  4

Salut. A implementat / modificat cineva o metoda de shippping astfel incat sa se poata calcula preturile la expedierea prin posta romana?

Pgpdesign, am vazut ca ai reusit sa faci plata ramburs. Adica ai si reusit sa faci un calcul pe care sa i-l incluzi clientului in totalul comenzii?

Problema mea e cam asta:

1. Shipping: am totalul comenzii in kilograme. Formula pt transport la posa romana e destul de simpla acuma: (kilograme rotunjit in sus + 1) x 1.5
2. Ramburs: am totalul in lei al comenzii. Formula e asta: 2,5 lei + (Total comanda x 0,01)

Aveti idee cum se poate implementa chestia asta? Fiind vorba despre posta romana, ma gandesc ca ar folositor pentru multa lume modulul asta de shipping si payment.

Daca se poate implementa asta, atunci nu e foarte greu de facut variante pentru serviciile de curierat rapid, care merg cam tot pe ideea asta, taxa fixa plus procent.

Magento Community
Magento Community

arafail
Jr. Member

Total Posts:  2

salut!
eu o problema extrem de bizara
am descarcat versiunea 1.1.7 si am incercat sa imi creez o tema
am folosit chiar si tutoriale video gasite pe net:  http://www.vimeo.com/1056332
nu am reusit sa modific absolut nimic decat prin mult chin ... specificatiile sunt pentru o versiune total diferita
aberez cumva?

Magento Community
Magento Community

PetracheNicolae
Jr. Member

Total Posts:  25

msturz - 26 November 2008 01:21 AM

Salut. A implementat / modificat cineva o metoda de shippping astfel incat sa se poata calcula preturile la expedierea prin posta romana?

Pgpdesign, am vazut ca ai reusit sa faci plata ramburs. Adica ai si reusit sa faci un calcul pe care sa i-l incluzi clientului in totalul comenzii?

Problema mea e cam asta:

1. Shipping: am totalul comenzii in kilograme. Formula pt transport la posa romana e destul de simpla acuma: (kilograme rotunjit in sus + 1) x 1.5
2. Ramburs: am totalul in lei al comenzii. Formula e asta: 2,5 lei + (Total comanda x 0,01)

Aveti idee cum se poate implementa chestia asta? Fiind vorba despre posta romana, ma gandesc ca ar folositor pentru multa lume modulul asta de shipping si payment.

Daca se poate implementa asta, atunci nu e foarte greu de facut variante pentru serviciile de curierat rapid, care merg cam tot pe ideea asta, taxa fixa plus procent.

daca ati reusit sa faceti functional modul de plata prin ramburs un tutorial ar fi de apreciat cred multi dintre noi. epayments au niste tarife de dai pe spate cel putin din prisma unui magazin de mici dimensiuni-- taxa deschidere 120 euro fara tva, comision 4.5 % din fiecare tranzactie si pe deasupra si taxa fixa de 15 euro pe luna. nu stiu ce s azic dar mie unul mi se pare cam mult . una este sa fi o firma mare gen emag si alta sa fi una mica

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 2 of 4