Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Page 1 of 4
Forumul romanesc pentru Magento

petertufan
Sr. Member

Total Posts:  93
Ashburn, VA

Pentru toti cei care doresc sa aiba cunostinta de ce se petrece cu noul program de comert electronic Magento - lasa-ti un topic aici in limba romana si va voi raspunde.

Peter Tufan

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

ad2joe
Member

Total Posts:  60

Salut,

Vreau sa fac un shop pentru RO, dar nu am nici o idee despre modalitati de plata folosite pe la noi. Pentru afara, e clar ca multe payment gateways sunt perfecte, dar nu stiu daca ar fi o solutie pentru plati pe la noi.

Ai vreo idee despre asta?

Multumesc, Joe.

Magento Community
Magento Community

mimir
Jr. Member

Total Posts:  4
Timisoara

Salut,

Un procesator de carti de credit de la noi este http://www.epayment.ro/.

Eu l-am descoperit cand am cumparat niste produse de la emag.ro. Plata s-a desfasurat ca la carte. Ba chiar la un moment dat am anulat eu comanda, banii s-au intors fara nici o problema pe card.

Daca mai stitzi altele va rog sa le postatzi, si pe mine ma intereseaza.

Va multumesc!

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Ashburn, VA

Buna Joe,

Majoritatea platilor folosite in Romania sint tip EURO sau RON - este foarte simplu sa intri RON-ul in baza de date al sistemului de comert magento. Daca ai nevoie iti pot explica.

Buna Mimir,
Procesorul de carti de credit epayment.ro nu este valabil in sistemul Magento la ora actuala, dar poti baza tranzactiile pe
Salut,

Un procesator de carti de credit de la noi este http://www.epayment.ro/.

Magento suporta urmatoarele metode de plata:

* Carti de credit procesate prin portile de plata: Authorize.net si Paypal Payflow Pro (mai inainte numit Verisign)
* Carti de credit procesate manual prin procesorul local al magazinului
* Check sau transactie de bani tip TT
* Comenzi de cumparare

Multumesc la amindoi,

Peter Tufan
www.asktp.com

Magento Community
Magento Community

ad2joe
Member

Salut,

Nu cred ca e o mare porblema de integrat epayment. Sper sa nu aibe comisioane f mari si un API cat de cat decent :) .

Joe.

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Ashburn, VA

Un update (la-zi) minor a fost postat astazi in forum si poate fi descarcat - l-am instalat fara nici un fel de probleme.

Magento Community
Magento Community

ad2joe
Member

Salut,

Si la mine a mers fara probleme, chiar si pe win, si se pare ca au rezolvat destule lucruri, mai multe decat au anuntat (in afara de image uplaod pe win, unde era destul de mult de schimbat, nu numai la functiile de upload).

Frumos din partea lor. Pacat ca nu au scos nici un API, si blocheaza un pic incercarile de customizare mai mari (cel putin pt. mine).

Joe.

Magento Community
Magento Community

ad2joe
Member

Peter,

Nu e greu sa introduci RON, mai greu cu calculele pt cu/fara TVA.
Nu stiu dc au implementat suport pt VAT, ca pt. EU, de aici as putea sa plec usor.

Joe.

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Ashburn, VA

Joe,

VAT nu este inca implementat - problema este cu RON - nu este inca mod de a integra RON direct prin Admin - System - Manage Currency ci simplu doar prin editarea bazei de date direct ...

Peter

Magento Community
Magento Community

ad2joe
Member

Salut,

Vreo idee despre comisioanele percepute de payment gateway? Nu prea am gasit detalii, si ar fi bine de stiut de inainte :) .

% per tranzactie, sau plata lunar?

Joe.

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Ashburn, VA

Buna Joe,

Eu folosesc GoogleCheckout fara nici un fel de taxe si comisioane pentru 1 an de zile - ratele de tranzactii sint aproximativ de 1.5 pina la 2.75% din totalul oricarei tranzactii.

Peter

Magento Community
Magento Community

4romeo
Jr. Member

Total Posts:  7

Va salut !
stie cumva cineva cum se poate implementa epayment.ro in Magento?. M-am uitat pe inste documentatii dar am lacune mari in a intelege sistemul. Cine poate posta aceste informatii este un super!!!!. Ar fi cam cea mai importanta documentatie din acest Forum-sectiunea romaneasca.

Va multumesc si astept noutati sai informatii de la voi
Catalin Ionescu

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Ashburn, VA

Buna Catalin,

pentru epayment.ro poti folosi curent metoda de plata SAVED CC din System - Configuration - Payment Methods.

in felul acesta folosesc eu in curent systemul meu de procesare al cartilor de credit - pentru ca Google CheckOut nu este implementat - dar implementarea SAVED CC ("Saved Credit Card") iti da optiunea de a procesa orice carte de credit manual - prin procesorul tau de carti de credit (i.e epayment.ro).

Sistemul se bazeaza pe informatia salvata in Admin a cartilor de credit - o poti gasi in orice comanda terminata - pe care dupa aceea o procesezi manual prin epayment.ro.

Peter Tufan
http://www.asktp.com
http://commerce.asktp.com

Magento Community
Magento Community

4romeo
Jr. Member

Multumesc Peter,
o sa ma uit si daca mai am ceva intrebari o sa apelez la tine, negresit.

Magento Community
Magento Community

Daniel Toma
Jr. Member

Total Posts:  13

Salut,

In primul rand, din punct de vedere al securitatii datelor, nu este recomandat ca datele despre card sa fie arhivate pe server.

In al doilea rand, in Romania se foloseste un sistem nou numit 3DSecure. Cardurile inrolate in acest sistem au asignata o parola, cunoscuta doar de proprietar. In momentul in care se face o tranzactie, parola este verificata pe un server central (Romcard). De aceea, stocarea datelor de pe card nu foloseste la nimic (fara parola) Sistemul ofera o protectie suplimentara utilizatorilor.

Referitor la ePayment, folosesc sistemul de cand a fost lansat (in 2004). Probabil o sa fie un pic mai greu de implementat, dar nu imposibil. ePayment stocheaza intr-o baza de date proprie datele despre produsele comercializate (nume, cod, pret) iar in momentul in care se trimite o comanda spre procesare, practic se trimite o lista de coduri de produse si cantitati. Exista si varianta in care baza de date de produse din ePayment este actualizata dinamic, pe baza fiecarei comenzi.

Magento Community
Magento Community

4romeo
Jr. Member

Salut Daniel. O sa ma documentez in privinta sistemului 3DSecure si poate imi dai mai multe informatii despre posibilitatea implementarii. Nu stiu daca ai lucrat si cu dotcommerce.ro.
Sti cumva si daca cei de la epayment pot implementa sistemul lor in diverse opensource cum ar fi magento, oscommerce, etc, contra cost normal?
Eu i-am intrebat si m-au trimis intr-un demo de administrare si implementare in care sa fiu sincer mai trebuie sa ma plimb destul de mult.

Catalin

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 1 of 4