Magento Forum

Page 1 of 2
Magento Türkçe paketi kurulumu - Magento Turkish language package installation guide

By_uLKeN
Jr. Member

Total Posts:  8

Merhaba,

Kurulumunu anlattığımız magento‘nun, yeni başlayan Türk kullanıcıları için bir diğer konusu, sisteme Türkçe dil paketini yüklemektir. Bu konuda da sıkıntıların olduğunu gözlemlediğimiz için, keha.net olarak anlaşılabilir bir anlatım hazırlamış bulunmaktayız.

Yönetici paneline (siteismi.com/magento/index.php/admin) giriş yapınız ve aşağıdaki yolu takip ediniz;

Sistem >> Magento Connect >> Magento Connect Manager

Bu yolu takip ettikten sonra bir giriş ekranı ile karşılaşacaksınız. Kullanıcı adınızı (Username) ve şifrenizi (Password) yazıp Log In butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekran; Magento Bağlantı Yöneticisi (Magento Connect Manager) olacaktır;

http://img440.imageshack.us/img440/1148/mag1jj1.gif

İlk olarak birinci seçenek olan ”Search for modules via Magento Connect.” bölümündeki linke tıklayınız. Açılan sayfada, sağ tarafta, navigasyon bölümündeki Languages / Locales linkine tıklıyoruz. Bu linke tıklamamızdaki maksat dil eklentilerinin orada olmasından dolayıdır. Tıkladıktan sonraki gelen sayfanın altından Türkçe dil paketi eklentisi için ikinci sayfaya geçiniz.

Magento Community Modules - Turkish (Turkey) Language Pack linkine tıklayınız ve karşınıza gelen sayfada;

http://img98.imageshack.us/img98/3301/mag2en5.gif

Get Extension Key butonuna tıklayıp, lisans sözleşmesini kabul ettiğinizi bildiren kutucuğu doldurup yine GET EXTENSION KEY butonuna tıklayınız. Açılan kutuda bize lazım olacak olan eklenti anahtarını (extension key) SELECT butonu ile kopyalayabilirsiniz.

Kodu kopyaladıktan sonra tekrar Magento Bağlantı Yöneticisi (Magento Connect Manager) ekranına gelerek ikinci seçenek olan ”Paste extension key to install:” bölümüne, kopyalamış olduğumuz eklenti anahtarını (extension key) yapıştırıp, Install butonuna tıklayınız.

Aşağıya açılan siyah ekranda muhtemelen bir hata mesajı;

Failed to download magento-community/Locale_Mage_community_tr_TR within preferred state "stable"latest release is version 1.0.19870.4.12stability "beta", use "channel://connect.magentocommerce.com/community/Locale_Mage_community_tr_TR-1.0.19870.4.12" to install
Cannot initialize 
'channel://connect.magentocommerce.com/community/Locale_Mage_community_tr_TR'invalid or missing package file
Install Errors
Package 
"channel://connect.magentocommerce.com/community/Locale_Mage_community_tr_TR" is not valid
PEAR ERROR
install failed

http://img98.imageshack.us/img98/6396/mag3gc1.gif

ile karşılaşacaksınız.

Magento Türkçe Forumu‘nda çözümlenen bu sorunu siz, yeni kullanıcılar için buraya aktarıyoruz. Tekrar ”Paste extension key to install:” bölümüne bu sefer alttaki anahtarı (extension key) yazıp Install butonuna tıklayınız;

magento-community/Locale_Mage_community_tr_TR-1.0.19870.4.12

Not: Kodun sonunda boşluk olmamasına dikkat ediniz. Boşluk veya başka bir karakter yine aynı hatayı vermesine sebep olacaktır.

Paketi yükleyebilmişseniz eğer aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız;

http://img440.imageshack.us/img440/2779/mag4fr4.gif

Tebrikler! Türkçe paketinizi yüklediniz.

Kaynak

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

izzet
Member

Total Posts:  74

çok teşekkürler. sorunsuz kurdum türkçeyi

Magento Community
Magento Community

krtnkl
Jr. Member

Total Posts:  1

merhaba. magentoyu kurmak ve haliyle türkçe kullanmak istiyorum.  Kurulum olarak anlatılan tutorial 1.2.03 için yazılmış. Hem MAGENTO’nun hem de TR dil paketinin kurulumu yeni versiyon olan 1.3.1 için de geçerli midir? Yardımlarınızı bekliyorum

Magento Community
Magento Community

cubic-meter
Jr. Member

Total Posts:  26
İstanbul, Turkey

Kurulumda önemli bir değişiklik olmadı sanırım.
Tutorial işinizi görecektir.

Magento Community
Magento Community

Sweetling
Jr. Member

Total Posts:  6

Merhaba, ben türkçe yapamıyom :(
manage connect manager e girdiğimde
aşağıda yazdığım hata sayfası çıkıyor, izinlerle ilgili bi hata veriyo izin vermediğim dosya kalmadı
ingilizcemde zayıf yardımcı olursanız sevinirim smile

* Check Write Permissions

Error: Please check for sufficient write file permissions

Your Magento folder does not have sufficient write permissions, which this web based downloader requires.

If you wish to proceed downloading Magento packages online, please set all Magento folders to have writable permission for the web server user (example: apache) and press the “Refresh” button to try again.
Refresh

To learn more about setting write permissions, please visit the Magento community site for further details.

Magento Community
Magento Community

cubic-meter
Jr. Member

Total Posts:  26
İstanbul, Turkey

Magento’nun kurulu olduğu dizinde şu komutları çalıştırın[1]:

find . -type f -exec chmod 644 {} \;
find . -type d -exec chmod 755 {} \;
chmod o+w var var/.htaccess app/etc
chmod 550 pear
chmod -R o+w media

find’dan sonraki noktaya dikkat!

Ayrıca magento’nun kurulu olduğu dizinin sahibi “web server kullanıcısı” olmalı, mesela Debian’da bu kullanıcı “www-data” kullanıcısı.

1- http://www.magentocommerce.com/wiki/groups/227/resetting_file_permissions

Magento Community
Magento Community

runo72
Jr. Member

Merhaba,

Magento Connect bölümünden tarif edildiği şekilde Extension Key olan “magento-community/Locale_Mage_community_tr_TR” yi giriyorum ve aşağıdaki hata zinciri ile karşılaşıyorum. diğer extension’u da hatta sonunu 19870.4.18 olarak değiştirip de denedim. Sonuç aynı. Üstelik bu hatadan sonra magento connect modülü de çalışmamakta. pratik çözüm olarak downloader klasörünü üzerine kopyaladığımda magento connect modülü tekraar çalışmaya başlamakta.

Magento versiyonum en son versiyon olan 1.3.1.

Tüm işlemleri host’da yapmaktayım. Böyle bir durum ile karşılaştınız mı? Neden dolayı bu sorun çıkar?

Manuel olarak Türkçe’yi tanıtmanın yolu nedir? En son çare bu yola başvurmak lazım diye düşünüyorum.

_________________________________________________________________________________________________________

Exception caught:

Warning: popen() has been disabled for security reasons in /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/OS/Guess.php on line 247

Backtrace:
#0 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/OS/Guess.php(247): mageCoreErrorHandler(2, ‘popen() has bee...’, ‘/home/ppcarchi/...’, 247, Array)
#1 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/OS/Guess.php(159): OS_Guess->_detectGlibcVersion(’/usr/bin/cpp /t...’, ‘r’)
#2 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/OS/Guess.php(114): OS_Guess->parseSignature()
#3 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/PEAR/Dependency2.php(105): OS_Guess->OS_Guess(NULL)
#4 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/PEAR/Downloader.php(259): PEAR_Dependency2->PEAR_Dependency2()
#5 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/PEAR/Downloader.php(501): PEAR_Downloader->getDependency2Object(Object(PEAR_Config), Array, Array, 4)
#6 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/PEAR/Downloader.php(409): PEAR_Downloader->analyzeDependencies(Object(PEAR_Config), Array, Array, 4)
#7 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/PEAR/Command/Install.php(629): PEAR_Downloader->download(Array)
#8 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/pearlib/php/PEAR/Command/Common.php(285): PEAR_Command_Install->doInstall(Array)
#9 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/Maged/Pear.php(234): PEAR_Command_Common->run(’install’, Array, Array)
#10 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/Maged/Pear.php(301): Maged_Pear->run(’install’, Array, Array)
#11 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/Maged/Model/Pear.php(245): Maged_Pear->runHtmlConsole(’install’, Array, Array)
#12 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/Maged/Controller.php(128): Maged_Model_Pear->installPackage(Array)
#13 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/Maged/Controller.php(355): Maged_Controller->pearInstallPackagePostAction(’magento-communi...’)
#14 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/Maged/Controller.php(170): Maged_Controller->dispatch()
#15 /home/ppcarchi/public_html/cokhesapli/downloader/index.php(35): Maged_Controller::run()
#16 {main}
_________________________________________________________________________________________________________

Bu arada iki sorunum daha mevcut.
Birincisi, para birimini TL seçtiğimde YTL olarak çıkmakta.
İkincisi ise haftanın başlangıç günü olarak Pazartesi seçtiğimde kaydet diyorum. başarı ile kaydedildi diyor, ancak aynı bölüme girdiğimde tekrar pazar olarak görünüyor.

Saygılar,

Onur

Magento Community
Magento Community

promet77
Jr. Member

Total Posts:  2

magento downloader settings bölümünden extensions uzantısının beta olarak secıldıgınden emın ol ve tekrar yuklemeyı dene

bu sekılde yaparsan browserında yenı bır pencerede yukleme baslayıp tamamlanıcaktır

downloading Locale_Mage_community_tr_TR-1.0.19870.4.18.tgz ...
Starting to download Locale_Mage_community_tr_TR-1.0.19870.4.18.tgz (84,104 bytes)
. . . . . . . . . . . . . . . . . ...done: 84,104 bytes
install ok: channel://connect.magentocommerce.com/community/Locale_Mage_community_tr_TR-1.0.19870.4.18

bunu gordugun an yukleme tamamlanmıs demektır.Umarım yardımcı olur.

Magento Community
Magento Community

Melih Yağmur
Jr. Member

Arkadaşlar Magento vers. 1.3.2.3 versiyonunu kullanıyorum sitemi hem türkçe hemde ingilizce olmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim bilen varsa yardımını rica ediyorum

Magento Community
Magento Community

Evis
Jr. Member

Total Posts:  7

http://www.albsmile.com/ngarkofoto/images/magento1.png

Magento Connect bölümüne tıkladığımda şu şekilde bir hata alıyorum neden olabilir ?

Magento Community
Magento Community

Evis
Jr. Member

2 gündür cevap veren yokmu arkadaşlar ?

Magento Community
Magento Community

izzet
Member

ftp de donwloader klasörün chmodunu 777 ayarlayın

Magento Community
Magento Community

Evis
Jr. Member

yaptım tekrar aynı hatayı veriyor .. neden olabilir aceba ?

Magento Community
Magento Community

izzet
Member

Evis - 03 December 2009 08:33 AM

yaptım tekrar aynı hatayı veriyor .. neden olabilir aceba ?

pardon alt dizilerde 777 olacak,

yani downloader klasörü ve içindeki tüm dosyalar..

Magento Community
Magento Community

Evis
Jr. Member

malesef… bütün alt klasorlri chmodunu 777 yaptım gene aynı sorun devam ediyor :(

Başka ne yapılabilir ?

Magento Community
Magento Community

Evis
Jr. Member

cevap verecek kimse varmı ?

Magento Community
Magento Community
Magento Community