Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Romaniam Language Pack

Dragos Mei
Jr. Member

Total Posts:  25

Au lucrat mai multi oameni la traducerea aceasta. In maxim doua saptamani o sa fie pusa la punct.

Pentru cine vrea sa ajute am atasat o arhiva cu fisierele in format .po pt. PoEdit. Il gasiti aici: http://www.poedit.net/ daca deja nu il aveti instalat. E necesar sa folositi poeditul pt. a se pastra diacriticile in format utf-8 si a nu avea probleme ultrioare cu ele.

Editati fisierele cu poedit-ul si adaugati comentarii va rog la modificarile care le faceti ca sa vad ce s-a schimbat. In momentul in care ati reusit sa treceti in revista toate traducerea si ati facut modificarile care le credeti de cuvinta atasati o arhiva cu ele, urmand sa le adaug la extensie in momentul in care uploadez o noua versiune.

Po-urile nu contin si fisierele de limba pt. emailuri care sunt in format html ( app\locale\ro_RO\template\email\ ) ci nu csv. Oricum sunt foarte mici, dar daca aveti modificari la ele dupa ce luati extensia puteti sa le postati aici ca sa modificam si acolo.  :-)

Traducerea actuala are un singur impediment: au fost pastrate toate capitalizarile din engleza si in romana. O sa remediez pana maine si o sa fac un update la extensie.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Am pus varianta 1.0.0.1 care ar fi ultima pe saptamana asta. Am rezolvat cu capitalizarile. Pt. modificarile ulterioare astept sugestii si fisiere po gata modificate cu comentarii.

Ultimele sunt atasate aici.

File Attachments
pofiles.zip  (File Size: 123KB - Downloads: 187)

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

le-am pus

File Attachments
ro.zip  (File Size: 124KB - Downloads: 277)

Magento Community
Magento Community

Purece Nicolae Daniel
Jr. Member

Total Posts:  6

Scuze pentru intrebare. Imi poti spune si mie te rog unde copiez fisierele din arhiva cu pachetul in Lb. Romana. Merci anticipat

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

:) Nicaieri. Iti instalezi extensia de limba romana de aici.

Fisierele din arhiva sunt doar pt. imbunatatiri. Daca ai modificari, modifici in po, adaugi comentarii si le pui din nou pe forum aici ca sa imbunatatim extensia.

Magento Community
Magento Community

quark
Member

Total Posts:  60
Romania

Salut,

Se poate ca odata cu fiecare versiune a extensiei sa fie puse aici si fisierele po si eventual fisierele din extensie (zipate)? Inclusiv template-urile de emailuri.

Numele arhivelor, cea cu fisierele po si cea cu cele din extensie sa aibe acelasi numar de versiune… de exemplu, pentru versiunea 1.1.0.1:

ro_RO1101po.zip - pentru fisierele po si
ro_RO1101.zip pentru cele cu traducerea

Asta ca sa nu traducem sau sa corectam ceea ce deja s-a tradus, respectiv corectat.

De asemenea, ca sa nu trimitem mesaje la Inedit acolo unde uitam sa modificam adresele de e-mail sau denumirea firmei / magazinului, propun sa inlocuim aceste informatii cu un sir de caractere neutru, usor de recunoscut gen: DEMOemail@exemplu.ro, DEMO-TEL, DEMO-FIRMA, DEMO-WEBSITE etc.

Ionut

Magento Community
Magento Community

msturz
Jr. Member

Total Posts:  4

Am pus postul acesta si in celalalt forum, dar cred ca aici e mai potrivit. Spuneti-mi ce credeti si daca e ok sa facem aceste schimbari. Eu ma ofer sa ajut sau chiar sa modific peste tot.

O sa testez ultima traducere, multumesc mult celor care au pus munca in proiectul asta. Am o propunere: Cred ca ar trebui sa existe o traducere in care sa fie totul la persoana II-a plural: de ex. “CoÅŸul Dvs.” “ActualizaÅ£i” “IntroduceÅ£i” “FinalizaÅ£i”, pentru ca mi se pare ca de multe ori traducerea pare imperativa “Finalizeaza” “Actualizeaza”. Apoi mai sunt si inadvertente, ne adresam userului cu “Cosul meu” apoi scriem nu ai nimic in cos.

Am observat la Amazon de exemplu, care e clar tatic pe domeniul asta, ca la ei e Your account… your cart… si atunci si adresarea e mult mai consecventa. Adica cred ca si in romaneste ar fi mult mai ok ca toate adresarile sa se faca (cel putin intr-o versiune) la pluralul de politete, persoana a II-a. CoÅŸul Dvs, nu aveÅ£i produse în coÅŸ… actualizaÅ£i, finalizaÅ£i comanda… altfel pentru a fi consecventi ar trebui sa fie coÅŸul meu, finalizez comanda, actualizez, adaug în coÅŸ etc.

Spun de la inceput ca nu am testat aceasta noua traducere cu diacritice… dar as fi dispus ca plecand de la aceasta sa lucrez la cele discutate mai sus.

Marius

PS: acum am vazut ca se poate face inline translation… ce se intampla cu modificarile acelea? Unde se salveaza? Se pot apoi include in fisierele cu traducerea? Merci.

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Inconsecvanta se datoreaza faptului ca s-a tradus foarte repede si au lucrat mai multe persoane pe traducere. In cateva zile o sa corectam traducerea (mai am cateva sugestii venite pe privat).

Intre timp, cine e dispus si vrea sa ajute (heavy test cu traducerea) sa-mi dea pe privat id-ul de yahoo si o sa impartim cumva fisierele sa mearga mai repede.

Magento Community
Magento Community

quark
Member

Romania

quark - 11 February 2009 09:57 AM

Salut,

Se poate ca odata cu fiecare versiune a extensiei sa fie puse aici si fisierele po si eventual fisierele din extensie (zipate)? Inclusiv template-urile de emailuri.

Numele arhivelor, cea cu fisierele po si cea cu cele din extensie sa aibe acelasi numar de versiune… de exemplu, pentru versiunea 1.1.0.1:

ro_RO1101po.zip - pentru fisierele po si
ro_RO1101.zip pentru cele cu traducerea

Asta ca sa nu traducem sau sa corectam ceea ce deja s-a tradus, respectiv corectat.

De asemenea, ca sa nu trimitem mesaje la Inedit acolo unde uitam sa modificam adresele de e-mail sau denumirea firmei / magazinului, propun sa inlocuim aceste informatii cu un sir de caractere neutru, usor de recunoscut gen: DEMOemail@exemplu.ro, DEMO-TEL, DEMO-FIRMA, DEMO-WEBSITE etc.

Ionut

Magento Community
Magento Community

linked
Jr. Member

Total Posts:  6

si cum se pot edita judetele? smile

Magento Community
Magento Community

quark
Member

Romania

linked - 14 March 2009 12:10 PM

si cum se pot edita judetele? smile

Deschizi fisierul SQL cu EditPad sau alt editor care recunoaste UTF-8 si modifici.

Magento Community
Magento Community

pergame
Jr. Member

Total Posts:  2

Salut
Am incercat sa instalez traducerea, iar pe noua versiune 1.2.1.2 nu merge.... INVALID POST DATA.

Daca va rog...se pot pune folderele ro_RO pt download direct pe forum?
Adica sa nu fie numai in extensia de connect manager, asa poate reusesc sa instalez manual traducerea.

Multumesc mult
Sunt mai nou un pic,dar vad ca ultima versiune e aproape production ready
Oricum ce situri romanesti am vazut pana acum pe magento arata f ok si sunt f bine structurate si cu multe optiuni.

Multumesc

Magento Community
Magento Community

Dragos Mei
Jr. Member

Scuze. N-am abandonat-o. Am fost plecat din tara pt. o perioada. Abia ieri m-am intors. Am atasat scripturile.
Ideea este ca in fisierele csv. vechi sa adaugati stringurile noi care au aparut ce trebuiesc traduse. O sa actualizam extensia la un release major de magento gen 12.5.

Daca aveti si alte intrebari, nu numai legate de limba intrebati, si daca pot va ajut.

File Attachments
script.zip  (File Size: 2KB - Downloads: 174)

Magento Community
Magento Community

supafly
Jr. Member

Total Posts:  2

Nu imi functioneaza magento connect pe motiv de “security reason” am nu stiu ce popen dezactivat de provider si nu il va activa prea curand. asadar, exista vre-o metoda sa instalez pachetul de romana ocolind magento connect? de unde downloadez fisierele si cum fac?

Multumesc

i’m not able to install Romanian language pack thru Magento Connect because my providere will not activate popen function required to use MC. So, there is a way to install this pack not using MC? Where I can get the files and how to do it?

Thanks!

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top