Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Probleme instalare

iulianrusu
Jr. Member

Total Posts:  5

Buna,
Am instalat pe server ultima versiune de magento. Am dezinstalat si reinstalat de mai multe ori si am folosit toate metodele de instalare specificate pe site-ul oficia....totul e bine pana cand ajung sa bag datele de acces pentru baza de date dau next pentru a continua setupul si imi apare urmatoare eroare:

Error in file: “site/magento/app/code/core/Mage/Catalog/sql/catalog_setup/upgrade-1.6.0.0.9-1.6.0.0.10.php” - SQLSTATE[42S01]: Base table or view already exists: 1050 Table ‘catalog_product_entity_group_price’ already exists

Trace:
#0 site/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/Resource/Setup.php(645): Mage::exception(’Mage_Core’, ‘Error in file: ...’)
#1 site/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/Resource/Setup.php(437): Mage_Core_Model_Resource_Setup->_modifyResourceDb(’upgrade’, ‘1.6.0.0.9’, ‘1.6.0.0.14’)
#2 site/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/Resource/Setup.php(320): Mage_Core_Model_Resource_Setup->_upgradeResourceDb(’1.6.0.0.9’, ‘1.6.0.0.14’)
#3 site/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/Resource/Setup.php(235): Mage_Core_Model_Resource_Setup->applyUpdates()
#4 site/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/App.php(417): Mage_Core_Model_Resource_Setup::applyAllUpdates()
#5 site/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/App.php(343): Mage_Core_Model_App->_initModules()
#6 site/magento/app/Mage.php(683): Mage_Core_Model_App->run(Array)
#7 site/magento/index.php(87): Mage::run(’’, ‘store’)
#8 {main}

Serverul intruneste toate cerintele de sistem pentru a rula magento, am folosit chiar si tool-urile lor pentru a verifica serverul . totul este ok din punctul lor de vedere.
O baza de date este totusi creata..asta daca ajuta cu ceva.

Am epuizat toate variantele.
Ma poate ajuta cineva?.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Alecs00
Member

Total Posts:  73

Salut,

Table â€˜catalog_product_entity_group_price’ already exists
- tabelul in baza de date exista deja ....goleste baza de date, asigurate ca userul are toate drepturile si incearca din nou.

Edit : Si prin “goleste” ma refer - drop table (stergi toate tabelele ) - sau faci alta baza de date nou si o stergi pe asta

Magento Community
Magento Community

iulianrusu
Jr. Member

Total Posts:  5

Am rezolvat
NU este aceasta problema. M-am uitat in logul de erori de la Apache 2 si am constatat ca mysq time out 30 sec sau ceva de genu.
Am mers in php.ini si am modificat limitarile de la 30 la 120 si altele pe acolo.
Folosesc Virtualmin iar in Resource Limits pentru domeniul respectiv am marit limitele.
Scripturile pentru crearea bazelor de date se loveau de probmlema limitarii resurselor serverului.
Acum functioneza. S-a instalat fara probleme.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top