Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Cum aplici o promotie speciala, simultan, pe o paleta larga de produse intr-un magazin online

bebeloo
Jr. Member

Total Posts:  9

Buna,

stie cineva cum anume aplici o promotie speciala, simultan, pe o paleta larga de produse intr-un magazin online?
Exista un algoritm care poate fi aplicat pe o plaja larga?

De exemplu, cum se procedeaza daca se doreste aplicarea unui discount de 50% la cateva sute de produse existente in magazinul online?

Multumim si asteptam cu interes raspunsurile voastre!
Echipa www.bebeloo.ro.

Image Attachments
309967_445565115455360_1966530300_n.jpg

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut
Exista conceptul de ‘Catalog price rules’. In meniul Promotions.
Daca produsele nu au o regula (acelasi producator, aceeasi categorie) atunci se pot seta manual SKU-urle produselor.
Se poate alege si o perioada de valabilitate a promotiei.
Dupa adaugarea regulii ‘Apply rules’.

Marius.

Magento Community
Magento Community

bebeloo
Jr. Member

Marius,

iti multumim frumos pentru raspuns, am creat regula, am aplicat-o conform unor conditii setate, insa ne displace faptul ca apare un singur pret, intradevar, redus..cum putem face astfel incat sa apara ambele preturi, atat cel initial (taiat, ca pret vechi), cat si cel redus (scris cu rosu, cel nou, dupa aplicarea promotiei)?

Multumim anticipat!

Image Attachments
309967_445565115455360_1966530300_n.jpg

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Am testat acest scenariu pe o varianta de Magento cu tema default si apar 2 preturi. Pret vechi/pret nou.
Cred ca cel mai probabil e o problema de design.
Incearca inainte de a recurge la alte investigatii sa refaci toti indecsii (system->index management) si sa stergi cache-ul (system->cache management).
In cazul in care problema persista atunci posteaza un link catre un produs pentru care ar trebui sa se vada si pretul vechi si cel nou si nu se intampla asta.
poate imi dau seama din pagina.

Marius.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

M-am uitat mai atent pe site si am observat ca se vede un pret taiat pentru produsele la oferta, dar numai in lista de produse si pe homepage in dreapta la promotii.
Pot spune cu siguranta ca e o problema legata de tema de magento pe care o folositi.
Cine a creat-o nu a tinut cont pe pagina produsului ca produsul poate avea preturi promotionale.

Magento Community
Magento Community

bebeloo
Jr. Member

Buna din nou,

am dat reindexare, insa in continuare nu apare decat un singur pret la o colectie pe care am aplicat o regula de discount 30%, aceasta este colectia, http://www.bebeloo.ro/catalogsearch/result/?q=alpin. Preturile sunt, intradevar, micsorate cu discountul mentionat anterior, insa nu apar ambele preturi, cel initial si cel discountat, asa cum ar fi trebuit…

Am observat ca problema aceasta cu neafisarea ambelor preturi este valabila DOAR in cazul in care se aplica reguli, promotie in masa pe mai multe articole simultan. In cazul in care preturile se schimba pe fiecare produs configurabil, luat unul cate unul, din meniul din partea stanga - prices - special price - acestea apar AMANDOUA, intradevar..insa este inuman sa luam fiecare produs configurabil la mana de fiecare data cand vrem sa aplicam o promotie in masa, pe o paleta de sute de produse.

Asteptam cu interes un raspuns in cazul acesta.
Va multumim.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Cum ziceam si in postul anterior, cel mai probabil e o problema de implementare a design-ului.
Cel ce a facut design-ul probabil a scris ceva de genul:

if ($_product->getSpecialPrice()) {
//afiseaza pret taiat aici
}
//afiseaza pret final produs aici
In mod normal in magento exista o functie
$this->getPriceHtml($_producttrue);
care tine cont de toate provenientele discount-urilor si nu este folosita in tema voastra.
Presupun ca aveti si un site de test in afara de cel live. Daca nu aveti ar trebui sa aveti...e util pentru cazuri din astea.
Daca aveti atunci incercati acelasi lucru pe site-ul de test.
Dupa crearea si aplicarea promotiei, schimbati template-ul site-ului in cel default. Asa puteti testa daca banuiala mea este adevarata sau nu.

Daca nu aveti posibilitatea asta atunci trageti de urechi pe cel care v-a facut design-ul.

Marius.

Magento Community
Magento Community

bebeloo
Jr. Member

Buna, Marius.

Am facut aceeasi treaba in site-ul copie si am obtinut acelasi rezultat, preturile se reduc, insa, la fel, apar direct reduse, practic, unul singur apare, same problem..

Cum putem schimba template-ul alegand default?

Multumim mult.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

System->configuration->design
In sectiunea ‘Package’ si ‘Themes’ (primele 2 sectiuni) sterge valorile tuturor campurilor.
Fa o copie inainte sau macar un screen shot sa stii ce si unde a fost.

Asta in cazul in care cineva nu a modificat direct tema default caz in care nu se poate face nimic.

Magento Community
Magento Community

bebeloo
Jr. Member

Buna din nou,

am urmat pasii, si am observat ca doar in dreptul campului “current package name” scria default, nimic altceva, nici la pachet, nici la teme.
Asta era lucrul de care te temeai sa nu fie asa?

Vom incerca sa-i contactam pe cei care au creat site-ul sa vedem ce informatii reusim sa obtinem..

Seara buna!

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Mda...cam de asta ma temeam.
Nu a fost creata o tema noua. A fost modificata tema default.
Asta ingreuneaza muuuuult un eventual upgrade si face imposibila comparatia cu comportamentul default de la Magento.
De curiozitate, cum se numeste firma care a facut site-ul?
Poti sa imi trimiti PM sau mail ca sa nu ramana public numele pe forum. (asta daca vrei - daca nu...no problem).

Un week-end placut.
Marius.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top