Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

O mica problema in Magento

by_gabrielos
Jr. Member

Total Posts:  26

Salutare.
Am o mica problema pe care o descriu succint in doua imagini 1 si 2
Nu inteleg de ce in imaginea 1 apare acel “Home page” desi in imaginea 2 am setarile facute corect (consider eu)
Cum sterg acel cuvant?
De asemenea cum scot din imaginea 1 “Limba ta”

Multumesc

Image Attachments
2.JPG1.JPG

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut
Sa incepem cu partea simpla.
Ca sa scoti textul “Limba ta” trebuie sa editezi app/design/frontend/{interface}/{theme}/template/page/switch/languages.phtml si sa sccoti linia:

<label for="select-language"><?php echo $this->__('Your Language:'?></label>
Acum partea a doua. (care de fapt e prima).
Presupun ca iti apare textul “Home page” pe Homepage. Daca este adevarat atunci trebuie sa editezi homepage-ul din CMS-Pages si sa schimbi titlul din “Home page” in ce vrei tu.

Marius.

Magento Community
Magento Community

by_gabrielos
Jr. Member

Marius, multumesc pentru ajutor. Doar in problema cu “limba” m-am descurcat. Am sters definitv documentul pe care l-ai mentionat pentru ca nu am nevoie de limbi straine ci de romana (site-ul fiind tradus deja)

Acum.. cuvantul “Home page” nu reusesc sa il scot si nu il gasesc acolo unde zici tu. O alta cale?

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Hai sa incerc pas cu pas.
admin: Cms->Pages.
Cauta in lista de pagini homepage-ul tau, da edit, si in campul ‘Page title’ (’Titlu pagina’ probabil in romana) ar trebui sa scrie ‘Home page’. Schimba textul respectiv in orice altceva.
Daca nu e acolo alta varianta nu stiu.
Pune link-ul catre site-ul tau aici si poate ma prind.

Magento Community
Magento Community

by_gabrielos
Jr. Member

Ok, m-am prins acum la ce te-ai referit. Acel “Home Page” l-am inlocuit cu suffixul din imaginea 2 iar acum apare exact cum imi doream sa apara. Iti multumesc din nou, mi-ai facut ziua mai frumoasa. Te salut!

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top