Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Schimbare server

guiutzu
Jr. Member

Total Posts:  1

Salut,

Imi poate spune cineva care e cea mai buna metoda sa schimb domeniul si serverul la magento?

Am incercat asa:
1. am copiat toate fisierele de pe serverul vechi la mine pe HDD.
2. am exportat toata baza de date de pe server
3. instalat magento aceeasi versiune cu cea de pe serverul vechi
4. am importat baza de date, initial am sters tot, chiar si tabelele create cu noua instalare, doar ca imi da o eroare la importare

problema e ca imi apare doar o parte din tema personalizata. ce foldere ar trebui copiate din vechiul server pe cel nou.

Am incercat si varianta copiat tot de pe cel vechi pe cel nou, asa imi merge bine, doar ca legatura are cu vechea baza de date, si cu domeniul vechi.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

salut
Cea mai buna solutie e sa copiezi toate fisierele pe noul server.
Sa faci o clona a bazei de date pe noul server.
In fisierul app/etc/local.xml de pe noul server trebuie sa pui datele de conectare la noua baza de date.
te prinzi tu ce trebuie sa schimbi...numele tagurilor sunt sugestive.
In noua baza de date cauta in tabela core_config_data toate inregistrarile cu campul ‘value’ LIKE url-ul site-ului vechi si in;ocuiesti aceste valori cu url-ul noului site.

SELECT FROM core_config_data where value LIKE '% sitevechi.ro%';
(fara http:// si scoate spatiul dintre semnul de procent si textul sitevechi.ro - nu ma lasa forumul sa postez altfel).
Apoi inlocuiesti sitevechi.ro cu sitenou.ro. Poti folosi un phpmyadmin pentru asta.

Te asiguri ca in noul site ai drepturi 777 pe folderele var si media.
Stergi tot ce e in var/cache.
Cam asta ar trebui sa fie.

Multa bafta,
Marius.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top