Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Rescriere url pentru filtre

CristiMM
Jr. Member

Total Posts:  9

Salut,

Incerc sa gasesc o modalitate prin care sa rescriu filtrele, dar intr-un mod mai particularizat:
De exemplu:

site.ro/categorie.html?dimensiune=18 sa rescriu in
site.ro/categorie/dimensiune/mare

Stiu ca se pot rescrie paramentrii in mod automat, numai ca, pentru cazul meu as putea sa am:
site.ro/categorie/dimensiune/18

Am incercat si prin metoda simpla, sa rescriu fiecare url manual, nimic automat (pentru ca nu am foarte multe categorii sau filtre) dar nu stiu de ce nu merge. ( RewriteRule ^categorie/dimensiune/mare$ categorie.html?dimensiune=18 )

Multumesc frumos.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut Cristi.
Cred ca extensia asta e ce ai tu nevoie.
http://www.manadev.com/extensions/seo-layered-navigation-plus

Nu e gratis, dar nu e chiar scumpa.
Parerea mea e ca face toti banii.

Marius.

Magento Community
Magento Community

CristiMM
Jr. Member

Total Posts:  9

Multumesc frumos pentru raspuns. Ma gandeam sa cumpar extensia respectiva, dar nu stiu sigur daca si ce anume ar mai trebui modificat sa se integreze in stilul magazinului.
O seara buna!

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut.
Am lucrat pe un site care avea extensia respectiva instalata.
Nu e nevoie sa modifici nimic in principiu. E “plug & play”, si arata bine. In cel mai rau caz cred ca trebuie sa modifici niste css-uri ca sa se integreze si mai bine cu site-ul tau.
Dar daca nu ai o tema foarte speciala, daca tema ta e asemanatoare ca structrura cu tema default nu ar trebui sa ai nici o problema.
Extensia vine cu un fisier de stiluri (mana_filters.css) pe care il poti customiza cum doresti.
Codul e bine comentat, asta in caz ca ai nevoie sa modifici ceva.

La cata reclama le-am facut acum ar trebui sa imi iau un procent din vanzari smile.

Bafta.
Marius.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top