Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Page 2 of 3
Extensie Fan Courier

dks_C
Jr. Member

Total Posts:  1

Buna ziua,

incerc sa integrez in magento 1.7 livrarea prin serviciile Fan Courier,
pentru aceasta am instalat in Magento modulul “Modul FAN Courier - selfAWB pentru Magento eCommerce 1.6.2.0.”
dar apare o eroare la estimarea costurilor de transport, cat si la pasul cu metoda de livrare.

Aveti vreo idee cum se pot corecta?

Mutumesc.

Image Attachments
err_01.JPG

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

Lucrian
Member

Total Posts:  43
Galaţi, România, Europa, Terra, Calea Laptelui

Din pacate cei de la Fan nu au timp sa mai faca update-ul pentru versiunea 1.7 (din ce am inteles eu dintr-un mail de la ei). Am mai gasit si eu o incompatibilitate in panoul de admin intre versiunea pentru care este facut si versiunea 1.7 a Magento.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Pentru a putea obtine o estimare de pret de livrare e nevoie si de localitate.
Magento include field-ul de localitate doar daca metodele de livrare ‘DHL’ sau ‘DHLINT’ sunt active. (A se vedea metoda Mage_Checkout_Block_Cart_Shipping::getCityActive()).
In cazul in care campul de localitate apare, estimarea functioneaza.

Solutiile sunt:
1. Activezi unul din modulele de livrare amintite mai sus. - s-ar putea sa apara erori - nu am testat asa:
2. Se suprascrie blocul de shipping din cart. Se poate face asta direct in modulul de fancourier:
In fisierul app/local/FANCourier/Ship/etc/config.xml cauta sectiunea asta:

<blocks>
            <
ship>
                <class>
FANCourier_Ship_Block</class>
            </
ship>
        </
blocks>
Si inlocuieste-o cu asta:
<blocks>
            <
ship>
                <class>
FANCourier_Ship_Block</class>
            </
ship>
           <
checkout>
               <
rewrite>
                      <
cart_shipping>FANCourier_Ship_Block_Checkout_Cart_Shipping</cart_shipping>
               </
rewrite>
           </
checkout>
        </
blocks>
apoi creaza fisierul app/code/local/FANCourier/Ship/Block/Checkout/Cart/Shipping.php cu continutul asta:
<?php
class FANCourier_Ship_Block_Checkout_Cart_Shipping extends Mage_Checkout_Block_Cart_Shipping{

public function getCityActive(){
        $active 
parent::getCityActive();
        return 
$active || Mage::getStoreConfigFlag('carriers/FANCourier/active');

}
}

Clear la cache si ar trebui sa mearga.
Bafta.
Marius.

[EDIT: typo]

Magento Community
Magento Community

byteteach
Jr. Member

Total Posts:  11

varianta noua , beta imi da eroare si a fost nevoie sa dezactive modulul de fan courier:
Fatal error: Call to undefined function str_getcsv() in /home/racc0049/public_html/app/code/local/FANCourier/Ship/Model/Carrier/FANCourier.php on line 184

am magento 1.6 si nu prea pot face update la 1.7 pentru ca am modificat locale en_us si mi-e frica sa nu mi-l dea peste cap..
aveti vreo idee?

Magento Community
Magento Community

rkqmv
Jr. Member

E din cauza versiunii de php. Intra in fisier, comenteaza linia cu pricina si pune :

$servicii_data explode("\n",ltrim(rtrim($page)));

Magento Community
Magento Community

djpysu
Jr. Member

Total Posts:  3

am nevoie foarte mare de un ajutor cu extensia aceasta.

Vreau sa fac plata prin ramburs cand userul alege Plata Prin Ramburs (backend = CashOnDelivery) - ok
=> Am setat plata ramburs la settings in Fan Courier.

Functioneaza doar daca metoda de livrare este dupa metoda de plata.

Acum este normal, selectezi metoda de livrare - FAN COURIER - pret A
apoi selectezi metoda de plata = PLATA RAMBURS, daca te intorci la metoda de livrare o sa vezi acum pret B (cel care ar trebui afisat normal Cont Colector, adica pretul normal de transport plus taxa de ramburs)

Cum pot face sa inversez metoda de plata cu cea de livrare ? Sau cum sa rezolv problema cu extra taxa la ramburs?

Magento Community
Magento Community

cristidxb
Jr. Member

djpysu - 19 April 2013 03:46 AM

am nevoie foarte mare de un ajutor cu extensia aceasta.

Vreau sa fac plata prin ramburs cand userul alege Plata Prin Ramburs (backend = CashOnDelivery) - ok
=> Am setat plata ramburs la settings in Fan Courier.

Functioneaza doar daca metoda de livrare este dupa metoda de plata.

Acum este normal, selectezi metoda de livrare - FAN COURIER - pret A
apoi selectezi metoda de plata = PLATA RAMBURS, daca te intorci la metoda de livrare o sa vezi acum pret B (cel care ar trebui afisat normal Cont Colector, adica pretul normal de transport plus taxa de ramburs)

Cum pot face sa inversez metoda de plata cu cea de livrare ? Sau cum sa rezolv problema cu extra taxa la ramburs?

Si eu as fi interesat de o asemenea optiune… Are cineva vreun raspuns?

Magento Community
Magento Community

tanasecapalna
Jr. Member

Buna ziua.Am incercat si eu sa integrez versiunea 1.0.2.2 de la FanCourier in magento 1.7.0.2 iar cand completez toate campurile (Tara,Regiune,cod postal) am urmatoare eroare : “Comanda nu a fost procesata de catre FAN Courier.Va rugam sa corectati datele de livrare conform mesajului de mai jos: Autentificare incorecta. Contactati administratorul site-ului. 2.” . Aveti careva vreo idee de la ce ar putea sa provina.Mentionez ca sunt novice in folosirea magento. Multumesc anticipat!

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Desi nu sunt in vreun fel asociat cu FanCourier...mesajul mi se pare destul de clar. Autentificarea pentru API nu este corecta. Asigura-te ca ai userul. parola si id-ul de client corecte.
In cazul in care sunt corecte chiar ar trebui sa ii contactezi direct.

Marius.

Magento Community
Magento Community

Mihai_C
Jr. Member

Total Posts:  28

A gasit cineva rezolvare la urmatoare eroare :

“Comanda nu a fost procesata de catre FAN Courier.Va rugam sa corectati datele de livrare conform mesajului de mai jos: Autentificare incorecta. Contactati administratorul site-ului. 4.”

Mentionez ca datele sunt corecte deoarece ma pot conecta cu ele pe selfawb.ro

Magento Community
Magento Community

kharloss
Jr. Member

Total Posts:  4

Mihai_C - 30 October 2013 10:45 AM

“Comanda nu a fost procesata de catre FAN Courier.Va rugam sa corectati datele de livrare conform mesajului de mai jos: Autentificare incorecta. Contactati administratorul site-ului. 4.”

esti sigur ca ai completat si campul Client ID ? ma indoiesc ..
“Client ID –este alocat de FAN Courier si il puteti obtine in urma unei solicitari la adresa de e-mail selfawb@fancourier.ro in care ne specificati firma pe care o reprezentati si contul de utilizator selfAWB”

citeste anexa 2 cu atentie inca odata.

Magento Community
Magento Community

Mihai_C
Jr. Member

Total Posts:  28

kharloss - 01 November 2013 09:38 AM

Mihai_C - 30 October 2013 10:45 AM

esti sigur ca ai completat si campul Client ID ? ma indoiesc ..
“Client ID –este alocat de FAN Courier si il puteti obtine in urma unei solicitari la adresa de e-mail selfawb@fancourier.ro in care ne specificati firma pe care o reprezentati si contul de utilizator selfAWB”

citeste anexa 2 cu atentie inca odata.

Eu acum cateva luni destul de bune am testat extensia cu datele contului facut de mine pe adresa mea de email si pe selfawb.ro ma puteam conecta inca si aveam si acel client ID numai ca am ajuns la concluzia ca acel cont nu era destinat pentru aceasta extensie, sau ceva de genul. Am inlocuit datele cu cele furnizate de firma caruia apartine site-ul si totul e ok.
Tot odata cred ca ar trebui sa fie specificat pe undeva pe site-ul Fan courier aceste coduri de eroare.

Magento Community
Magento Community

Lucrian
Member

Imi pare bine ca Fan Courier mai actualizeaza extensia, dar se pare ca la ultima actualizare a aparut o eroare:

Screenshot: http://prntscr.com/2iub09

Atentie pentru cei care au o versiune mai veche: upgrade-ul la versiunea defecta duce la stergerea fisierelor extensiei existente acum. Asteptati pana iese o versiune fara erori la instalare/upgrade.

Magento Community
Magento Community

Innobyte
Jr. Member

Total Posts:  8
Bucharest, Romania

Salut,

Pentru ca am remarcat probleme recurente cu solutiile existente pentru Fan Courier, am dezvoltat o extensie dedicata Fan Courier.

Extensia este dezvoltata de Magento Certified Developers Plus si..chiar functioneaza. Costa 28$

Take a look!

Numai bine,
Innobyte.

Magento Community
Magento Community

Lucrian
Member

FanCourier a reparat eroarea. Acum se poate face instalare/upgrade.

Cand aleg un judet sau o localitate cu diacritice, imi apare mereu o eroare. La voi este altfel?
Screenshot: http://prntscr.com/2jlggt

Em am rezolvat problema asta inlocuind liniile (in Model/Carrier/FANCourier.php):

$judet_dest iconv("UTF-8""ISO-8859-1//TRANSLIT"$results_directory_country_region[0]["default_name"]);
$country_dest iconv("UTF-8""ISO-8859-1//TRANSLIT"$results_directory_country_region[0]["country_id"]);
cu:
$cauta explode(",","ă,â,î,ÅŸ,Å£,Ä‚,Â,ÃŽ,Åž,Å¢");
$inloc explode(",","a,a,i,s,t,A,A,I,S,T");
$judet_dest $results_directory_country_region[0]["default_name"];
$country_dest $results_directory_country_region[0]["country_id"];
$judet_dest str_replace($cauta$inloc$judet_dest);
$country_dest str_replace($cauta$inloc$country_dest);

$judet_dest iconv("UTF-8""ISO-8859-1//TRANSLIT"$judet_dest);
$country_dest iconv("UTF-8""ISO-8859-1//TRANSLIT"$country_dest);

Dupa ce am scapat de eroarea asta, m-am lovit de: http://prntscr.com/2jlpbw
Aveti idee cum sa-l fac sa nu mai apara link-ul sub forma de text? (fara sa fac modificari in code/core, ca asta stiu cum smile )

(Versiune Magento: 1.8.1)

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 2 of 3