Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Grid prima pagina cu inchoo. Urgent :(

sitewebieftin
Jr. Member

Total Posts:  24

Salut, Folosesc magento 1.4.1, Am activat numai GRID din admin.
DAca in content-Home page pun textul:
{{block type=\"catalog/product_new\" template=\"catalog/product/new.phtml\"}} sau {{block type=”catalog/product_list” category_id=”5″ template=”catalog/product/list.phtml” columnCount=”2″}} sau ca sa-mi afisezi dar dintr-o categorie, pe prima pagina am produsele descentrate, asezate doar pe o singura coloana iar coloana de langa ea, este goala (descentrate). Pe celelalte pagini totul ok

. Eu folosesc inchoo pentru prima pagina si aici daca in home-content scriu

<div>{{block type=\"featuredproducts/listing\" template=\"inchoo/block_featured_products.phtml\"}}</div>
pe prima pagina imi apare \"list\" iar pe restul totul bine asezat ca grid
CUm pot face ca pe prima pagina sa am produsele asezate ca grid pe 2 coloane? Am incercat multe tutoriale de pe net, dar nu am reusit.

Am atasat block_featured_products.phtml

File Attachments
block_featured_products.phtml  (File Size: 3KB - Downloads: 78)

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

optick
Member

Total Posts:  34
Brasov, Romania

salut,

incearca fisierul atasat.

la linia 13 este o variabila $_columnCount pe care o setezi cu numarul de coloane de care ai nevoie.

Ex: $_columnCount = 4

File Attachments
block_featured_products.phtml  (File Size: 3KB - Downloads: 91)

Magento Community
Magento Community

sitewebieftin
Jr. Member

Ms, dar se vede la fel. Cred ca e din css, sau nici nu stiu. Nu inteleg de ce se vede asa urat, dar nu inteleg de ce pe celellate pagini se vede bine dar pe prima apgina nu se vede bine ca grid.

File Attachments
styles.css  (File Size: 131KB - Downloads: 136)

Magento Community
Magento Community

Mihai_C
Jr. Member

Total Posts:  28

S-ar putea k latimea de pe prima pagina, acolo unde vin afisate produsele sa fie mai mica decat latimea de pe restul paginilor. Eventula creaza o alta pagina care sa aiba acelasi cod sursa cu block_featured_products.phtml dar sa ii setezi latimea mai mica. Mie mi-a mers la o anumita pagina, care la fel se vedea aiurea in grid.

Magento Community
Magento Community

sitewebieftin
Jr. Member

Salut,
Adica sa fac o copie la block_featured_products.phtml, sa il denumesc altfel sa zicem block_featured_products2.phtml si in css sa modific dimeniunea?
Salu

Magento Community
Magento Community

Mihai_C
Jr. Member

sitewebieftin - 11 July 2011 07:10 AM

Salut,
Adica sa fac o copie la block_featured_products.phtml, sa il denumesc altfel sa zicem block_featured_products2.phtml si in css sa modific dimeniunea?
Salu

Tot in block_featured_products2.phtml pui la div-uri style="width:nrpx;", dar ai grija ca trebuie sa modifici si dimensiunea casutei produsului. Eu am facut asta pentru o extensie cu produse la preturi speciale, care ea era facuta pentru 2 coloane si eu prima pagina o aveam pe 3 coloane si de aici diferenta de latime si afisarea aiurea.
Eventual poti modifica si css-ul dar trebuie sa pui alte div-uri atat in phtml cat si in css. Parerea mea e k e mult mai usor sa adaugi style in phtml fiecarui div care trebuie modificat.

Magento Community
Magento Community

sitewebieftin
Jr. Member

Multumesc de raspuns, dar eu am numai div class, atasez fisierul. Poti sa-mi faci daca ai timp modificarea cu un numar oarecare si il schimb eu ?

Multumesc mult

File Attachments
block_featured_products.phtml  (File Size: 3KB - Downloads: 77)

Magento Community
Magento Community

Mihai_C
Jr. Member

Am atasat fisierul. Sper sa fie ok, daca nu posteaza cu rezultatele k sa vedem ce facem.

File Attachments
block_featured_products.phtml  (File Size: 4KB - Downloads: 80)

Magento Community
Magento Community

sitewebieftin
Jr. Member

Salut, ti-am trimis PM.
Am modificat fisierul putin. Acum imi afiseaza pe prima pagina in grid doar ca se vede putin cam urat (am punctulete in stanga produselor).Am atasat poza

Image Attachments
1.jpg

Magento Community
Magento Community

sitewebieftin
Jr. Member

Am atasat fisierul modificat ca sa-mi afiseze produsele pe 2coloane dar dupa cum se vede in poza de mai sus am 2 eurori.

1. punctele
2. spatiu de jos de sub “"Sus"”

File Attachments
block_featured_products.phtml  (File Size: 4KB - Downloads: 98)

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top