Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

A integrat cineva plata prin PayPal? 

smlaci
Sr. Member

Total Posts:  122
Bacau

Salut,

Sunt curios daca a integrat cineva plata prin PayPal pe vreun magazin romanesc.

Eu mi-am facut cont business pe Pay Pal, am setat Websites Payments Standard la PayPal Accounts in admin si am activat PayPal la Payment Methods insa nu imi apare la finalizarea comenzii in magazin optiunea PayPal.

Are cineva vreo idee?

Multumesc anticipat.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Salut.
Daca preturile sunt in RON nu o sa functioneze. PayPal nu suporta RON.
Poti vedea lista de monezi suportate in \app\code\core\Mage\Paypal\Model\Config.php

Magento Community
Magento Community

smlaci
Sr. Member

Bacau

Nasoala treaba asta.
Mersi pentru raspuns.

Magento Community
Magento Community

dpcdpc11
Jr. Member

Total Posts:  11

Salutare… eu am reusit sa implementez plata prin PayPal intr-un magazin romanesc cu preturi in RON… testat so verifcat: http://www.cumparaturifarastres.ro/
Cum am facut asta? n-a fost usor… am folosit o extensie care face conversia din RON in EUR la checkout: http://www.magentocommerce.com/magento-connect/Immersiveworks/extension/1496/iw-enhanced-paypal-standard-eps-
Developerii va acorda asistenta pana la ultima linie de code. Chiar m-a surprins cat de prompt raspund la emailuri si ce amabili sunt.
Insa extensia nu e perfecta… si mai trebuiesc facute o gramada de modificari, inclusiv in niste fisiere CORE. Tre’ instalat un alt serviciu de conversie a valutei pt ca WebserviceX e varza si nici nu recunoaste RON ci doar ROL. Eu m-am folosit de Yahoo! Finance.
Cred ca o sa fac un magento wiki pe tema asta… am vorbit cu cei care au facut extensia pt PayPal de mai sus si scot acuma in Decembrie o noua versiune ce va include si Yahoo! Finance currecy conversion si multe alte fixes. De exemplu daca iesi de pe pagina de checkout dupa ce ai ales paypal ca metoda de plata, toate preturile in site iti vor fi in Euro. Cu mici trucuri si modificari in fisiere Core (care nu-s prea recomandate) am reusit sa depasesc toate acestea. Mi-a luat o saptamana, dar a meritat. Cum ziceam, pe siteu RO de mai sus merge paypalu si e testat pana la capat.

Pentru cei care doresc detalii ma pot contacta pe Ymess: dpcdpc11@yahoo.com
Va ajut insa cum ziceam mai sus, nu prea se recomanda modificarea fisierelor Core. Un trick ar fi copierea lor in app/code/local si modificate acolo. Insa la un upgrade de Magento, nu e sigur ca ele vor fi compatibile cu noua versiune. Cu alte cuvinte e un risc care pentru mine a meritat asumat.

Magento Community
Magento Community

smlaci
Sr. Member

Bacau

Versiunea 1.4.2 are integrat Moneybookers asa ca mi-am facut cont la ei si a mers fara probleme fata de chinuiala cu PayPal. Asa ca recomand Moneybookers pentru cine vrea sa integreze plata cu cardul.

Magento Community
Magento Community

istvannonn
Jr. Member

Total Posts:  11
Oradea

Buna, smlaci

as vrea sa stiu daca ai avut orice fel de problema cu Moneybookers de cand folosesti? Pareri din partea clientilor daca ai.
Trebuie sa aleg intre PayPal si Moneybookers, si sincer nu stiu ce sa aleg.

Multumesc anticipat,
Istvan.

Magento Community
Magento Community

smlaci
Sr. Member

Bacau

Pana acum n-am avut probleme cu Moneybookers si nici reclamatii de la clienti.
E drept ca procentul celor care platesc cu cardul e destul de mic, pe la 2-3%.
Integrarea e floare la ureche fata de PayPal iar procedura de comanda e usoara, clientul baga datele de card si un nr de telefon, primeste prin SMS un cod pe care il introduce apoi pe pagina si gata, s-a facut plata. Dureaza 30 de secunde.
La PayPal sau la alti procesatori de plati nu cred ca este faza cu SMS-ul, e un pas in plus la procedura de comanda Moneybookers, in rest presupun ca e cam la fel.

Magento Community
Magento Community

s061nnn
Jr. Member

Total Posts:  1

tzyganu - 24 November 2010 10:25 AM

Salut.
Daca preturile sunt in RON nu o sa functioneze. PayPal nu suporta RON.
Poti vedea lista de monezi suportate in \app\code\core\Mage\Paypal\Model\Config.php

Nu are nicio importanta ca preturile nu sunt in Ron. Se pot converti si gata

Magento Community
Magento Community

Lucrian
Member

Total Posts:  43
Galaţi, România, Europa, Terra, Calea Laptelui

Poate fi setata plata prin PayPal daca ai cateva cunostinte de programare PHP si acces la cron-ul de pe server.
Eu am pus ca moneda de baza Euro si afisarea in RON, fara posibilitatea de a afisa in euro si la checkout facea exact ce face extensia respectiva, numai ca la mine, in fiecare zi la ora 13.05 (dupa ce actualizeaza BNR cursul la 13.00), ruleaza cronul care actualizeaza cursul valutar Ron - Euro.

Acum nu mai am niciun paypal si niciun moneybooker, am doar plata cu cardul la un procesator din .ro. Majoritatea au fel de fel de comisioane si taxe lunare, insa am gasit www.mobilpay.ro care are 0 taxe lunare si un comision mai mic decat ceilalti + inscrierea gratuita. Cu ei lucreaza si Vodafone (asa i-am descoperit).

Succes!

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top