Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Eroare la trimiterea comenzii

martynesku69
Jr. Member

Total Posts:  5

Salut,

Am o problema cu Magento versiunea 1.3.2.4, anume comanda nu poate fi trimisa. Totul merge ok pana la ultimul pas, trimiterea comenzii, cand apare un pop-up [removed] “A aparut o eroare in timp ce procesam comanda. Va rugam incercati mai tarziu”.

In log apare eroarea:

Quote:
2010-04-18T13:06:02+00:00 ERR (3):
exception ‘Exception’ with message ‘Warning: Varien_Autoload::include(Mage/Customerrom/Model/Entity/Address/Attribute/Backend/Tippers.php) [<a href=’varien-autoload.include’>varien-autoload.include</a>]: failed to open stream: No such file or directory in /home/boreal8/public_html/lib/Varien/Autoload.php on line 93’ in /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Core/functions.php:239
Stack trace:
#0 /home/boreal8/public_html/lib/Varien/Autoload.php(93): mageCoreErrorHandler(2, ‘Varien_Autoload...’, ‘/home/boreal8/p...’, 93, Array)
#1 /home/boreal8/public_html/lib/Varien/Autoload.php(93): Varien_Autoload::autoload()
#2 [internal function]: Varien_Autoload->autoload(’Mage_Customerro...’)
#3 [internal function]: spl_autoload_call(’Mage_Customerro...’)
#4 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Core/Model/Config.php(1084): class_exists(’Mage_Customerro...’)
#5 /home/boreal8/public_html/app/Mage.php(319): Mage_Core_Model_Config->getModelInstance(’customerrom/ent...’, Array)
#6 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Eav/Model/Entity/Attribute/Abstract.php(330): Mage::getModel(’customerrom/ent...’)
#7 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Eav/Model/Entity/Abstract.php(575): Mage_Eav_Model_Entity_Attribute_Abstract->getBackend()
#8 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Eav/Model/Entity/Abstract.php(1314): Mage_Eav_Model_Entity_Abstract->walkAttributes(’backend/beforeS...’, Array)
#9 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Eav/Model/Entity/Abstract.php(926): Mage_Eav_Model_Entity_Abstract->_beforeSave(Object(Mage_Customer_Model_Address) )
#10 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Core/Model/Abstract.php(251): Mage_Eav_Model_Entity_Abstract->save(Object(Mage_Customer_Model_Address))
#11 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Customer/Model/Entity/Customer.php(140): Mage_Core_Model_Abstract->save()
#12 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Customer/Model/Entity/Customer.php(115): Mage_Customer_Model_Entity_Customer->_saveAddresses(Object(Mage_Customer_Model_Custome r))
#13 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Eav/Model/Entity/Abstract.php(928): Mage_Customer_Model_Entity_Customer->_afterSave(Object(Mage_Customer_Model_Customer) )
#14 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Core/Model/Abstract.php(251): Mage_Eav_Model_Entity_Abstract->save(Object(Mage_Customer_Model_Customer))
#15 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Checkout/Model/Type/Onepage.php(462): Mage_Core_Model_Abstract->save()
#16 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Checkout/controllers/OnepageController.php(396): Mage_Checkout_Model_Type_Onepage->saveOrder()
#17 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Core/Controller/Varien/Action.php(376): Mage_Checkout_OnepageController->saveOrderAction()
#18 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Core/Controller/Varien/Router/Standard.php(248): Mage_Core_Controller_Varien_Action->dispatch(’saveOrder’)
#19 /home/boreal8/public_html/app/code/core/Mage/Core/Controller/Varien/Front.php(158): Mage_Core_Controller_Varien_Router_Standard->match(Object(Mage_Core_Controller_Request_Http) )
#20 /home/boreal8/public_html/app/Mage.php(459): Mage_Core_Controller_Varien_Front->dispatch()
#21 /home/boreal8/public_html/index.php(65): Mage::run()
#22 {main}

Problema este ca pe server cu exista folderul Customerrom de unde se pare ca are originea aceasta eroare, ceea ce este foarte curios. Daca aveti acest folder pe server as vrea sa va rog sa-l atasati unui raspuns la acest thread.

Multumesc anticipat!

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

robertx
Jr. Member

Total Posts:  2

Aceeasi problema o intampin si eu la vers 1.4.1.

Aveti vreo idee cum am putea-o rezolva?

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Total Posts:  2205
Bucharest, Romania

Ati instalat vreo extensie (Customerrom)?
Daca da atunci lipseste fisierul app/code/local/Mage/Customerrom/Model/Entity/Address/Attribute/Backend/Tippers.php
sau Magento nu este ‘instiintat’ de existenta lui in fisierele config.xml

Magento Community
Magento Community

martynesku69
Jr. Member

Se pare ca originea problemei este extensia Legal entity & natural person Romanian Addresses, pe care am dezinstalat-o acum ceva timp, insa probabil au ramas fisierele care produc aceasta eroare. I-as ruga pe cei care au facut aceasta extensie sa o revizuiasca. Problema a ramas inca nerezolvata ceea ce este destul de grav. Daca aveti vreo sugestie o astept!

Multumesc!

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

pana rezolva ei uite ce poti incerca.
1. Sterge continutul directorului var/cache si incearca inca un checkout.
2. Daca varianta 1 nu produce nici un rezultat cauta in directorul app/etc/modules un fisier ce contine in nume ‘Customerrom’ (case unsensitive). In cazul in care exista editeaza-l. Ar trebui sa existe un tag de genul asta

<active>true</active>
Schimba-l in
<active>false</active>
si repeta pasul 1.

Daca nici varianta 2 nu functioneaza ... imi pare rau dar nu am alte idei momentan.
Inainte de a face vreo modificare fa un back-up la fisiere...just in case.
Poti sa ma contactezi pe PM sau mail si sa imi dai access temporar la fisiere sa vad ce pot face (asta doar daca ai incredere in mine. Stiu ca nick-name-ul nu ma avantajeaza in cazul asta :D )

Magento Community
Magento Community

martynesku69
Jr. Member

Am incercat deja si varianta asta insa nu rezolva problema. Te-am adugat la YM, in caz ca-ti vine vreo idee sa o poti transmite mai usor :D . Multumesc oricum pentru ajutorul de pana acum, sper totusi ca exista o rezolvare

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Problema e intr-aedvar de la extensia Legal entity & natural person Romanian Addresses. Chiar dupa dezinstalare au ramas in baza de date campuri legate de customer_address si order_address care faceau referire la modele inexistente. pfpj_tip_pers, pfpj_tip_pers, si altele.
Solutia. Cauta in baza de date, tabela eav_attribute toate inregistrarile pentru care valoarea unuia din campuri (sau mai multe) contine \’customerrom\’.
Sterge toate inregistrarile gasite. Clear cache si gata.
Inainte de toate un back-up la baza de date nu ar strica.

Magento Community
Magento Community

martynesku69
Jr. Member

Multumesc pentru ajutor!

Magento Community
Magento Community

elenuk363
Jr. Member

Total Posts:  1

Am aceeasi problema cu finalizarea comenzii si nu reusesc sa o rezolv. Am incercat toate solutiile prezentate aici dar fara rezultat. In disperare de cauza apelez la voi: ma poate ajuta cineva? Multumesc

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Salut.
Trimite-mi mie pe PM url-ul site-ului. (sau posteaza-l aici poate are altcineva o idee)
Daca mai e nevoie de ceva vorbim dupa.

Magento Community
Magento Community

comodo
Jr. Member

Total Posts:  25

Nu pot nici eu sa plasez comenzi din admin dupa un upgrade la Magento Professional de la CE. Se pare ca problema apare de la gender dar nu reusesc sa-mi dau seama de ce. Cand incerc sa plasez comanda ma redirectioneaza pe o pagina alba si nu e nici un mesaj de eroare. La fel, daca incerc sa adaug un client din admin, cand il sa-l salvez ma redirectioneaza spre Dashboard si nu se intampla nimic, nici o eroare, nu se salveaza nimic. Din frontend totul este OK. Am mai remarcat ca daca activez in admin show gender obligatoriu primesc eroare si in admin si in frontend. Daca bun optional sau nu, merge frontend. Eroarea este urmatoarea.

a:5:{i:0;s:32:"Failed to load node from config";i:1;s:4357:"#0 /home/magento/app/code/core/Mage/Eav/Model/Entity/Attribute/Source/Config.php(59): Mage::exception(’Mage_Eav’, ‘Failed to load ...’)
#1 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/design/frontend/base/default/template/customer/widget/gender.phtml(28): Mage_Eav_Model_Entity_Attribute_Source_Config->getAllOptions()
#2 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(239): include(’/home/comodo/ht...’)
#3 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(270): Mage_Core_Block_Template->fetchView(’frontend/base/d...’)
#4 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(284): Mage_Core_Block_Template->renderView()
#5 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(861): Mage_Core_Block_Template->_toHtml()
#6 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/design/frontend/base/default/template/customer/form/edit.phtml(53): Mage_Core_Block_Abstract->toHtml()
#7 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(239): include(’/home/comodo/ht...’)
#8 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(270): Mage_Core_Block_Template->fetchView(’frontend/base/d...’)
#9 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(284): Mage_Core_Block_Template->renderView()
#10 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(861): Mage_Core_Block_Template->_toHtml()
#11 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(580): Mage_Core_Block_Abstract->toHtml()
#12 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(520): Mage_Core_Block_Abstract->_getChildHtml(’customer_edit’, true)
#13 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Page/Block/Html/Wrapper.php(50): Mage_Core_Block_Abstract->getChildHtml(’’, true, true)
#14 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(861): Mage_Page_Block_Html_Wrapper->_toHtml()
#15 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Text/List.php(41): Mage_Core_Block_Abstract->toHtml()
#16 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(861): Mage_Core_Block_Text_List->_toHtml()
#17 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(580): Mage_Core_Block_Abstract->toHtml()
#18 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(524): Mage_Core_Block_Abstract->_getChildHtml(’content’, true)
#19 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/design/frontend/base/default/template/page/2columns-left.phtml(46): Mage_Core_Block_Abstract->getChildHtml(’content’)
#20 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(239): include(’/home/comodo/ht...’)
#21 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(270): Mage_Core_Block_Template->fetchView(’frontend/base/d...’)
#22 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Template.php(284): Mage_Core_Block_Template->renderView()
#23 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Block/Abstract.php(861): Mage_Core_Block_Template->_toHtml()
#24 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/Layout.php(527): Mage_Core_Block_Abstract->toHtml()
#25 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Controller/Varien/Action.php(389): Mage_Core_Model_Layout->getOutput()
#26 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Customer/controllers/AccountController.php(713): Mage_Core_Controller_Varien_Action->renderLayout()
#27 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Controller/Varien/Action.php(418): Mage_Customer_AccountController->editAction()
#28 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Controller/Varien/Router/Standard.php(248): Mage_Core_Controller_Varien_Action->dispatch(’edit’)
#29 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Controller/Varien/Front.php(174): Mage_Core_Controller_Varien_Router_Standard->match(Object(Mage_Core_Controller_Request_Http))
#30 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/code/core/Mage/Core/Model/App.php(347): Mage_Core_Controller_Varien_Front->dispatch()
#31 /home/comodo/htdocs_mig/magento/app/Mage.php(638): Mage_Core_Model_App->run(Array)
#32 /home/comodo/htdocs_mig/magento/index.php(78): Mage::run(’’, ‘store’)
#33 {main}”;s:3:"url”;s:31:"/magento/customer/account/edit/”;s:11:"script_name”;s:18:"/magento/index.php”;s:4:"skin”;s:9:"comodo_ro";}

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Salut
Din pacate nu prea pot sa imi dau seama despre ce e vorba asa ca o sa incerc ‘a shot in the dark’.
In primul rand sunt curios de la ce versiune de CE ai facut upgrade.
In al doilea rand, nu ar trebui sa obtii eroarea asta. Atributul gender nu ar trebui sa aiba ca source model ‘Mage_Eav_Model_Entity_Attribute_Source_Config’. Ar trebui sa fie ‘Mage_Eav_Model_Entity_Attribute_Source_Table’.

Incearca urmatorul lucru:
1. Fa un back-u la baza de date (in caz ca ce zic eu strica ceva sa nu ma injuri) smile
2. Ruleaza direct be baza de date sql-ul asta

UPDATE eav_attribute SET `source_model` = 'eav/entity_attribute_source_table'  where attribute_code 'gender' and entity_type_id IN (SELECT entity_type_id from eav_entity_type where entity_type_code 'customer');

3. Sterge continutul folderului var/cache si incearca din nou adminul sau frontend-ul.

Sa imi zici daca e vreo schimbare.

Bafta maxima
Marius.

Magento Community
Magento Community

comodo
Jr. Member

Salut, merci mult pentru raspunsul rapid. Am facut un install cu baza de date de la CE 1.4.0.1..

Fix-ul tau nu ma ajuta, a fost modificata o tabela in baza de date, dar problema mea a ramas. In frontend pot sa plasez comenzi si sa creez clienti, in admin nu.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Imi pare rau ca nu merge…
E posibil sa fie vreo extensie care nu mai e compatibila cu versiunea ta de Pro Edition.
Incearca sa dezactivezi extensiile una cate una si sa vezi daca se intampla ceva.
Poti sa faci asta din app/etc/modules, deschizand pe rand xml-urile care nu incep cu Mage_ si sa inlocuiesti ‘true’ cu ‘false’.
E nevoie de refresh la cache dupa fiecare operatie.

Marius.

Magento Community
Magento Community

comodo
Jr. Member

Eu nu am preluat nici o extensie de pe CE, am luat numai baza de date, restul fisierelor nu le-am preluat. Singura problema este baza de date, asta trebuie curatita.

Magento Community
Magento Community

tzyganu
Mentor

Bucharest, Romania

Mda...sunt in pana de idei.
Nu prea pot sa imi dau seama de problema asa ‘in orb’.
Sper sa rezolvi problemele. Daca mai ai intrebari poti sa le postezi aici si sper sa am un raspun mai bun la ele.

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top