Posting in the Magento forums has been disabled pending the implementation of a new and improved forum solution which should better serve the community.

For new questions please post at magento.stackexchange.com, the community-run support site for the Magento community. We will be providing updates on the new forum solution soon. For questions or concerns please email community@magento.com.

Magento Forum

Page 2 of 2
Foloseste cineva Magento? 

Bogdan
Member

Total Posts:  42

eu am optat pentru un host destul de lejer si atunci cand am cumparat hostigul am urmarit cerintele Magento . Nu am incercat pe un server local ( nu am avut de ce ) , dar cred ca odata ce ai instalat toate cerintele nu ai de ce sa nu-ti mearga aplicatia.

@firewizard : cand ai timp poate faci si tu un mic tutorial cu chestiile de baza . Mi se pare destul de greu sa modifici front-endu la magento ( ca sa nu vb de backend ) ; cred ca din cauza faptului ca nu exista o documentatie punctuala .

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Total Posts:  93
Ashburn, VA

Salutare Bogdan,

Desigur ca il folosim - eu testez acest sistem dacand a fost introdus in versiunea beta initiala acum 1 an. Sunt cel care l-a tradus in romaneste si daca vrei sa il vezi in actiune poti intra la www.asktp.com - selecteaza Magazinul Romanesc de pe bara de jos si vei putea sa vezi in actiune intreaga versiune romaneasca.

Daca doresti poti intra si crea un cont sa poti vedea care sunt principalele caracteristici - si cum arata daca esti inregistrat.

PS ... Am uitat sa mentionez ca servuitorul pe care gazduiesc e-comertul electronic este al meu propriu in premizele companiei mele.

Good luck,

Peter Tufan
www.asktp.com

Magento Community
Magento Community

ANDI222
Member

Total Posts:  41

Salut Peter,

Poti deschide un nou thread despre cum se baga in header categoriile?

Imi poti spune te rog cum faci ca o categorie are link dedicat de genul www.example.com/categorie ? Te intreb acest lucru pentru ca am incercat cu URL Rewrite link si nu merge.

Cum iti dai seama care este linkul initial al categoriei pentru a-l redirectiona ulterior?

Merci!

Magento Community
Magento Community

petertufan
Sr. Member

Total Posts:  93
Ashburn, VA

Buna ANDY222,

well este foarte complicat daca incerci sa foloseti schema care este inclusa in versiounea 0.8.16000.  pentru mine a fost foarte simplu sa incep doua magazine separate english si romanian - dupa care din catalog - manage categories (categorii) va trebui sa ai pentru inceput All Store View pentru a crea categoriile principale - dupa care doar intri in magazinul romanesc si adaugi categoriile si subcategoriile si sub-sub-categoriile cum doresti.

am insertat 2 screnshot-uri din panoul de administratie al magazinelor mele.

Thanks,

Peter Tufan
www.asktp.com

Magento Community
Magento Community

Bogdan
Member

Total Posts:  42

@Andy222 : fara mod_rewrite nu se poate , pentru ca e responsabil cu interpretarea URL`ului ;trebuie instalat (vb cu administratorii domeniului , respectiv cauta online documentatie despre instalarea lui )

ca sa le inserezi in header (daca folosesti layoutului standard ) trebuie sa modifici blocul cu header.phtml

app/design/frontend/default/default/template/page/html/header.phtml
E un pic complicat si nici eu nu le stapanesc exact , dar daca imi explici exact ceea ce vrei printr-un mesaj , poate te ajut .

Magento Community
Magento Community

ANDI222
Member

Multumesc pentru sfaturi!

Mi-au fost de ajutor. Acum merge insa intrebari mai sunt…

vazusem la un moment dat cum se modifica eroarea : 0≤lei|1≤leu|1 dar nu mai gasesc unde.

Nu vreti sa organizam putin forumul acesta romanesc si sa punem si noi cele mai dese erori ?

Multumesc mult!

Magento Community
Magento Community

pgpdesign
Member

Referitor la charm.ro - ma poti ajuta si pe mine (si ma gandesc ca intereseaza si pe altii) cum ai implementat judetele si cum ai facut diferentierea de preturi bucuresti / alte locatii ?

Nu sunt programator.....

Merci,

Paul

Magento Community
Magento Community

Robin S.
Jr. Member

Total Posts:  11

Implementam solutii Magento complete:
Magexpert

Magento Community
Magento Community

Anais
Jr. Member

Total Posts:  14

Un magazin online pe platforma Magento care functioneaza in Romania smile....
Promo Mall

Magento Community
Magento Community

iuliuss
Jr. Member

Total Posts:  1
iasi

Salutari
Sunt mai nou in comunitatea Magento .....
Am un site si stiu ca exista deja un modul prin care un utilizator inregistrat poata pune la vanzare un produs.
Ma puteti indruma?
Situl http://www.fotopipe.ro
Multumesc ptr timpul acordat,
Iulian

Magento Community
Magento Community

roberttarniceru
Jr. Member

Total Posts:  2

Am instalat magento acum vreo 4 luni si cred ca am scos cam tot ce se putea mai bun din el:

Magazin on-line cu produse LR

Ce parere aveti?

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community
Back to top
Page 2 of 2