Magento Forum

Magento ve YTL sorunu cozumu

yuemyutu
Jr. Member

Total Posts:  1

Herkese slm.

Magento yu kurduktan sonra ve uzerinde bayagi bir kafa yorduktan sonra daha yeni yeni anliyorum. Oncelikle sunu soylemek isterim ki bu acik kaynakli kod sistemi bayagi bir kod bilgisi gerektiriyor. (Sayfa ve block duzenlemeleri vb. icin) Fakat bu ayni zamanda kod’dan anlayan arkadaslar icinde genis ve cok kullanisli bir ortam sagliyor.

Hemen hemen herseyi cozmus durumdayim ama su YTL sistemi cok karisik. Ilk once Turkish language pack i yukledikten sonra para biriminin YTL gozukmesi gerekirken TL gozukuyor ve bize en kolay gelen paypal website payment standart i sectigimiz zaman “ Secilen TRL para birimi paypal ile uyumlu degil” uyarisi aliyorum checkout’da.

Diger odeme sistemleri de kullanilabilir tabi kapida odeme gibi fakat suan da paypal’e su YTL yi tanitmamiz lazim.

Tabiki bi gecici bir cozum. Asil cozum Turk Bankalarinin online odeme sistemlerini magento ya entegre etmek. bu konuda elimden geleni yapmaya hazirim. Yapan veya yapabilecek olan arkadaslar bu forumdan bizi bilgilendirebilirse cok iyi olur. Cunku eger YTL yi kabul ettiremiyorsak ne anlami varki Turkce alisveris sitesi yapmanin.

Magento Community Magento Community
Magento Community
Magento Community

abaki
Member

Total Posts:  32
USA

Merhabalar,

YTL ile ilgili türkçe çeviri konusunda bir reply vardı. Banka modulu eklemek için çok az uğraşmıştım. Admin sayfasına banka ile ilgili arayüzü koymaya çalışıyordum.  Hazırdaki modulleri kullanarak. yalnız 4 haftadır ilgilenemiyorum. elimde başka bir iş var, bu işi bitirince tekrardan yapmayı deneyeceğim. Bence fikir alışverişinde bulunmalıyız. Daha önce başka bir sisteme banka modulu ekleyen varsa, genel olarak yapılması gerekenleri anlatsa güzel olur.

Currency olarak yeni türk lirasında değişiklik

\lib\Zend\Locale\Data\ klosörünün içinde , kullanılacak dillerle ilgili xml dosyalarında örneğin, tr.xml, en.xml, yeni türk lirası için :

<currency type="TRY">
                <
displayName>New Turkish Lira</displayName>
                <
symbol>YTL</symbol>
            </
currency>

<currency type="TRY">
                <
displayName>Yeni Türk Lirası</displayName>
                <
symbol>YTL</symbol>
            </
currency>

gibi sadece symbol tag lerini ekledim.

\app\etc\config.xml
dosyasında

<YTL/><!-- New Turkish Lira -->
yi
<TRY/><!-- New Turkish Lira -->
olarak değiştirdim. Aslında burasının normalde de bu şekilde olması gerekir gibi.

şimdi ekranda YTL yazısı gözüküyor.
Fakat sistemi yeni yeni çözmeye başladığım için doğru şekilde yaptığımdan emin değilim.

Magento Community
Magento Community

oktacy
Jr. Member

Total Posts:  12

çalıştırdım

Magento Community
Magento Community
Magento Community
Magento Community